Powiąż swoją witrynę ze swoim kanałem YouTube

https://zsf24.eu/

Odwiedź ponownie menu „Zaawansowane” w Ustawieniach kanału, a zobaczysz opcję powiązania kanału z witryną internetową. Pomoże to YouTube poprawić jakość wyników wyszukiwania i zweryfikować, czy Twój kanał jest oficjalną reprezentacją Twojej marki w serwisie. Wpisz adres URL swojej witryny i zweryfikuj, czy jest ona Twoją własnością, korzystając z wymienionych opcji, w tym za pomocą tagu HTML lub Google Analytics.

Wypełnij słowa kluczowe kanału

https://zsf24.eu/

Gdy ludzie przeszukują YouTube, witryna nie tylko wyświetla pojedyncze filmy do obejrzenia, ale sugeruje także całe kanały, którymi widz może być zainteresowany. Dlatego w sekcji Zaawansowane ustawień kanału na swoim koncie pamiętaj o wypełnieniu pola Kanał Sekcja słów kluczowych zawierająca słowa kluczowe istotne dla Twojego kanału. Zastanów się, jakich wyszukiwanych haseł będą używać Twoi widzowie i pamiętaj o ich podaniu.

Utwórz angażujący profil i opis na YouTube

https://zsf24.eu/

Nie ignoruj sekcji „Informacje” na swoim koncie YouTube. Wykorzystaj go, aby sprzedać swój kanał i jego zalety potencjalnym subskrybentom, dołączając wszystkie odpowiednie linki do mediów społecznościowych i stron internetowych. Wypełnij opis bogaty w słowa kluczowe, który powie ludziom wszystko o Twoim kanale, co dzięki niemu zyskają, dlaczego powinni subskrybować, jaki jest harmonogram przesyłania itp. Ten tekst zostanie wykryty przez wyszukiwarki i pomoże Twojemu kanałowi wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Około pierwszych 45 znaków z Twojego opisu będzie widoczny, gdy Twój kanał YouTube pojawi się w podsekcji „Kanały” w wynikach wyszukiwania witryny, więc zapełnij go informacjami bogatymi w słowa kluczowe.

Optymalizacja kanału YouTube

https://zsf24.eu/

Wybierz optymalny adres URL YouTube, połącz swoje konto z Google+. Wybierz nazwę użytkownika YouTube, która odzwierciedla Twoją markę dla adresu URL Twojego kanału – najlepiej niezbyt długiego i skomplikowanego oraz takiego, który reprezentuje nazwę Twojej firmy lub produktu. Wtedy będziesz w stanie wysłać ludzi pod ten niezapomniany adres, np. „http://www.youtube.com/user/nazwa twojej firmy.” Twoja nazwa użytkownika będzie domyślną nazwą Twojego kanału, ale możesz ją zmienić ze względów SEO lub – ponieważ YouTube będzie wymagał podania wszystkich nowych kont – odzwierciedlać nazwę powiązaną z profilem Google+ lub stroną firmową. Umożliwi to posiadanie tożsamości publicznej spójnej w całym Google możesz zoptymalizować udostępnianie, dystrybucję treści, odkrywanie treści, zarządzanie kanałami i nie tylko. Ta tożsamość publiczna jest zarządzana za pośrednictwem Google+.

Uwaga: jeśli masz istniejący kanał YouTube, który chcesz połączyć do Google+, przejdź do ustawień swojego konta na YouTube i kliknij „Połącz”. kanał w Google+” pod Twoim adresem e-mail.

Wskazówki YouTube : Film stał się gwiazdą marketingu

https://zsf24.eu/

Pomimo rosnącej konkurencji ze strony Facebooka i innych mniejszych konkurentów, YouTube pozostaje najpopularniejszym na świecie miejscem online do tworzenia i udostępniania filmów wideo, a jako narzędzie marketingowe jest absolutnie fantastyczne. Wykorzystanie możliwości wideo w połączeniu z innymi mediami społecznościowymi do zaprezentowania swojej firmy światu ma niezliczone korzyści, a w tym rozdziale dowiesz się, jak czerpać korzyści z YouTube.

Strony firmowe i wizytówki: podstawy płatnych reklam na LinkedIn

https://zsf24.eu/

Aby zwiększyć widoczność i zasięg swoich najlepszych postów z aktualizacji stron firmy i prezentacji na LinkedIn, możesz poeksperymentować z płatnymi reklamami. nie są tak tanie jak, powiedzmy, reklamy na Facebooku, ale mogą być tego warte, jeśli Twoi odbiorcy spędzają czas głównie na LinkedIn. Aby skonfigurować reklamę, odwiedź stronę reklam LinkedIn (http://ads.linkedin.com) i kliknij przycisk Rozpocznij teraz, aby rozpocząć. Jedną z opcji, która jest najbardziej sensowna dla marek, są aktualizacje sponsorowane, których możesz użyć, aby zwiększyć widoczność swoich istniejących postów na LinkedIn. Niezależnie od tego, jaki typ reklamy wybierzesz, będziesz mógł skierować ją do określonych odbiorców na podstawie lokalizacji, stanowiska i kategoria, nazwa firmy i kategoria, grupa i inne. Aby Twoja reklama była jak najbardziej efektywna, poświęć czas na zakotwiczenie jej atrakcyjnym nagłówkiem (dobrze sprawdzają się pytania, np. „Potrzebujesz projektanta stron internetowych?”, przyciągającym wzrok obrazem (maksymalny rozmiar to 50 x 50 pikseli; użyj kolorów kontrastujących z białym tłem witryny) i silne wezwanie do działania, takie jak „Pobierz”, „Wypróbuj” lub „Zarejestruj się”. Uwaga: Twoje konto reklamowe jest zorganizowane według kampanii. Każda kampania ma swoje własny budżet dzienny, opcje kierowania i reklamy. LinkedIn zaleca utworzenie co najmniej 3 odmian reklamy, za każdym razem zmieniając tekst reklamy, wezwanie do działania i obrazy. W ramach kampanii możesz utworzyć maksymalnie 15 różnych reklam, oraz w ten sposób będziesz w optymalnym miejscu, aby sprawdzić, które reklamy są najskuteczniejsze. Po aktywowaniu promocji przejdź do statystyk swojej firmy i strony Showcase, aby sprawdzić jej skuteczność.

Dane kliknięć reklam: zobacz, które reklamy LinkedIn klikasz.

https://zsf24.eu/

Umiejętności: przeglądaj i poprawiaj listę słów kluczowych związanych z zainteresowaniami, za pomocą szybkiego kopiowania i wklejania z pliku .csv do swojego profilu internetowego).

Połączenia: pełna lista Twoich połączeń i podstawowe informacje o nich aby pomóc w ponownym targetowaniu reklam LinkedIn).

Rekomendacje: (pełna lista osób, które Cię poparły — wykorzystaj ją, aby wykorzystać i pielęgnować relacje ze swoimi największymi fanami. Potrzebujesz referencji? Wyeksportuj swój profil jako plik PDF za pomocą menu rozwijanego Edytuj profil na swojej stronie osobistej).

Komentarze: przejrzyj wszystkie poprzednie komentarze, aby sprawdzić, czy jest coś, nad czym musisz popracować lub nad czym musisz się rozwinąć.

Zapytania wyszukiwania: sposób sprawdzenia, które wyszukiwania zostały przeprowadzone pomyślnie na LinkedIn.

Uwaga: jeśli masz klientów, którzy chcą udostępnić Ci swoje pliki danych LinkedIn, powyższe archiwa dostarczą również bezcennych danych na temat zachowań Twoich klientów.

Profil osobisty: przeanalizuj swoją historię za pomocą narzędzia do eksportowania danych

https://zsf24.eu/

Bezpłatne narzędzie do eksportu danych LinkedIn udostępnia plik .csv zawierający szczegółowy przegląd Twojej wcześniejszej aktywności na LinkedIn. Co najważniejsze, przechowywane dane można analizować w celu ulepszenia i optymalizacji profilu LinkedIn, strategii budowania relacji (na LinkedIn i poza witryną) oraz kierowania reklam. Warto zajrzeć!

Jak znaleźć narzędzie do eksportu danych i poprosić o archiwum:

  1. Przejdź do sekcji Prywatność i ustawienia w obszarze Konto.
  2. W ustawieniach kliknij zakładkę Konto w lewym dolnym rogu.
  3. Kliknij link „Poproś o archiwum swoich danych”.
  4. Kliknij przycisk „Poproś o archiwum”.

Gdy archiwum będzie gotowe (zwykle w ciągu 72 godzin, ale czasami wcześniej), LinkedIn wyśle Ci wiadomość e-mail z linkiem, za pomocą którego możesz rozpocząć pobieranie. Do najbardziej przydatnych archiwów, w których możesz eksplorować i wykorzystywać exploity na swoją korzyść, należą: Kierowanie reklam: informacje umożliwiające skuteczniejsze tworzenie i kierowanie reklam LinkedIn na podstawie danych o Twoim profilu).

Bądź aktywny w kierowaniu grupą LinkedIn

https://zsf24.eu/

Jako właściciel grupy LinkedIn ważne jest, abyś odgrywał aktywną rolę w dyskusjach i pozycjonował się jako jej lider. Nie oczekuj, że Grupa sama będzie przewodzić. Wskazówki, jak sprawić, by wszystko dobrze się układało, obejmują publikowanie cotygodniowych dyskusji lub pytań (na przykład w ankiecie LinkedIn), komentowanie istniejących dyskusji i zachęcanie do zaangażowania poprzez pytania i prośby o opinię. Kieruj członków swojej Grupy do renomowanych źródeł informacji, które są dla nich istotne i do konkretnych dyskusji, aby budować relacje i wiarygodność. Nigdy nie używaj grup LinkedIn do rażącego zachęcania do sprzedaży, ponieważ ryzykujesz odrzuceniem potencjalnych klientów. LinkedIn, podobnie jak inne sieci społecznościowe, nie pasuje do bezpośredniej, twardej sprzedaży. Strony firmowe i wizytówki: monitoruj i poprawiaj wydajność dzięki wynikowi marketingu treści i treściom zyskującym popularność. Aby uzyskać jasny wgląd w skuteczność swoich płatnych i organicznych treści na LinkedIn, miej oko na swój wynik marketingu treści, funkcję wprowadzoną po raz pierwszy w kwietniu 2014 r. Mierzy zasięg i zaangażowanie na stronach firmowych, grupach LinkedIn, pracownikach aktualizacje, aktualizacje sponsorowane i nie tylko. Następnie podaje pojedynczy wynik w porównaniu z konkurencją i przedstawia rekomendacje, jak poprawić swój wynik. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, możesz filtrować Wynik marketingu treści według lokalizacji, wielkości firmy, branży i nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób marketing LinkedIn pomaga Ci osiągnąć cele w mediach społecznościowych, użyj Wyniku marketingu treści w połączeniu z pozostałymi narzędziami analitycznymi witryny. Tymczasem treści zyskujące popularność to narzędzie, które klasyfikuje wszystkie problemy, które najbardziej rezonują z określonymi odbiorcami na LinkedIn, według ich poziomu udostępniania i zaangażowania. Skorzystaj z treści zyskujących popularność, aby dostosować publikowaną treść tak, aby była jak najbardziej skuteczna i trafna.

Korzystaj z ogłoszeń w grupach LinkedIn

https://zsf24.eu/

Ogłoszenia grupowe LinkedIn to funkcja, która umożliwia wysyłanie jednego ogłoszenia tygodniowo bezpośrednio do skrzynek e-mail wszystkich członków. To idealna okazja, aby podzielić się nowymi treściami, zachęcić ludzi do odwiedzenia Twojej witryny i bloga, zaprosić ich na wydarzenie lub seminarium internetowe lub zrobić cokolwiek innego, co Twoim zdaniem przyniesie im korzyści i zwiększy lojalność wobec marki. Pamiętaj o stworzeniu atrakcyjnego tematu, aby mieć pewność, że Twój e-mail zostanie otwarty wśród wszystkich innych powiadomień LinkedIn i innych e-maili, które ludzie otrzymują każdego dnia.