# 89 Czynnik ludzki

https://zsf24.eu/

Rozwijanie biznesu marketingu sieciowego wymaga rozwijania sieci ludzi, którzy będą reprezentować szeroki wachlarz środowisk, wieku, narodowości i osobowości. Niewielu z nich będzie takich jak ty lub będzie miało takie same upodobania i antypatie jak ty. Oznacza to, że musisz być w stanie radzić sobie i odnosić się do dużej części społeczeństwa oraz mieć zdolność akceptowania ludzi takimi, jakimi są. Rozwijając odnoszący sukcesy biznes marketingu sieciowego, stawiasz się na pozycji lidera, która czasami wymaga od ciebie zbiorowego zorganizowania zespołu. Przekrój społeczeństwa i różnorodność osobowości w twoim zespole sama w sobie może powodować pewną frustrację. Wraz ze wzrostem twojej sieci i różnorodności ludzi w niej rosnących, rosną również wymagania dotyczące zaspokajania ich postaw i umiejętności rozwiązywania problemów. Wielu przywiezie ze sobą bagaż z przeszłości, taki jak problemy w związkach, przeszłe niepowodzenia i brak pewności siebie, a także codzienne wyzwania, przed którymi wszyscy stoimy. Musisz zrozumieć, że nie możesz zadowolić wszystkich i nie możesz rozwiązać wszystkich ich problemów. Najlepsze, co możesz zrobić, to spróbować spotkać ludzi tam, gdzie się znajdują i zostać przyjaciółmi. Najlepszą odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest radzenie sobie z ludźmi, jest doskonalenie swoich umiejętności interpersonalnych. Istnieje wiele doskonałych książek na ten temat, w które warto zainwestować. Jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano, jest „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie. Chociaż niektórym może się wydawać, że tytuł brzmi manipulacyjnie, ta książka po prostu uczy, jak być lepszym komunikatorem, tworzyć głębsze więzi z innymi, unikać – i, jeśli to konieczne, rozwiązywać – konflikty i ogólnie mieć bardziej otwarte i szczere interakcje. Często poświęcenie czasu na przegląd własnych umiejętności komunikacyjnych, cech i ogólnego nastawienia jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia poprawy komunikacji z innymi. Odkryliśmy, że szczere zainteresowanie życiem innych przynosi dużą korzyść w tym procesie.

# 88 Radzenie sobie z odrzuceniem

https://zsf24.eu

To nasza naturalna skłonność, aby ludzie nas lubili i zgadzali się z nami, a my chcemy się dopasować. Kiedy ludzie odrzucają nas lub pomysł, który proponujemy, zwykle traktujemy to osobiście. Niestety, aby odnieść sukces w biznesie, każdym biznesie, będziesz musiał wielokrotnie stawić czoła odrzuceniu. Z tego powodu będziesz musiał zrozumieć, że odrzucenie jest normalną częścią prowadzenia biznesu, a następnie nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Bycie w biznesie oznacza, że zajmujesz się liczbami, a prowadzenie biznesu to gra liczbowa: im więcej pracujesz nad liczbami, tym większe masz szanse na wygraną. Twoja działalność w marketingu sieciowym nie jest inna, a pracując na liczbach, będziesz naturalnie narażony na dużą liczbę odrzuceń. Jest prawdopodobnie kilka wyjątków, ale generalnie ludzie sukcesu powiedzą ci, że tak naprawdę nigdy nie muszą czuć się komfortowo z odrzuceniem, ale raczej nauczyli się rozumieć to jako normalną część biznesu i nie brać tego do siebie; rozumieją, że jest to część recepty na sukces. Wielu, którzy ponieśli porażkę w marketingu sieciowym, zrobiło to, ponieważ mieli trudności z pogodzeniem się z tą rzeczywistością. Chcąc uniknąć odrzucenia, nie podjęli działań niezbędnych do zbudowania biznesu. Jeśli chcesz odnieść sukces w swojej firmie, dobrą wiadomością jest to, że nie musisz całkowicie przezwyciężyć uczuć związanych z odrzuceniem, ale raczej nauczyć się, jak sobie z nimi radzić. Uznaj, że odrzucenie jest normalną częścią prowadzenia biznesu i częścią ceny, jaką płacisz za sukces.

Niektóre z wyzwań, przed którymi wszyscy stoimy w marketingu sieciowym

https://zsf24.eu/

Marketing sieciowy to wielka szansa, ale nie obejdzie się bez pewnych wyzwań. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z wyzwaniami jest zrozumienie, że są one normalne. W tej sekcji przyjrzymy się niektórym z najczęstszych wyzwań, jakie napotkasz w marketingu sieciowym, szczególnie tym, które mają największy wpływ na nastawienie ludzi. Nauka rozpoznawania tych wyzwań i reagowania na nie sprawi, że Twoja podróż w budowaniu firmy będzie o wiele bardziej satysfakcjonująca.

# 88 Radzenie sobie z odrzuceniem

# 89 Czynnik ludzki

#90 Rozczarowanie jest częścią gry

# 91 Polityka

# 92 Postrzeganie ludzi

# 93 Negatywność od najbliższych

# 94 Nie zawsze osiągniesz swoje cele

#87 Prowadzenie ludzi od obiekcji do rozpoczęcia

https://zsf24.eu/

Dość często ludzie, którzy są zainteresowani tym, co oferujesz, powiedzą ci o tym poprzez mowę ciała lub pytania, zamiast otwarcie mówić: „Zaczynajmy”. Ponieważ tak naprawdę mówią „tak”, ale czekają, aż ich poprowadzisz, ważne jest, abyś rozpoznał te „sygnały kupna”. To nie jest trudne, w większości przypadków intuicyjnie zareagujesz na wrażenie, że te osoby są zainteresowane. Kiedy tak się stanie, poprowadź ich do rozpoczęcia, przechodząc do następnego etapu procesu, takiego jak załatwienie formalności, utworzenie listy imion lub zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi. Pamiętaj, twoi potencjalni klienci nie wiedzą, jaki jest następny krok; polegają na tobie, że ich poprowadzisz. Wstrzymywanie się w tym momencie, ponieważ uważasz, że zasugerowanie czegoś potencjalnemu klientowi jest zbyt natarczywe, jest błędem. W rzeczywistości potencjalny klient czeka, a nawet ma nadzieję na sugestię. Historia, która to podkreśla, dotyczy Briana. Pokazał okazję Gail, która zareagowała z dużym zainteresowaniem. Pod koniec spotkania Brian zostawił Gail kilka informacji i zorganizował spotkanie za kilka dni. Na tym spotkaniu Gail nadal wydawała się bardzo zainteresowana i miała więcej pytań. Brian znowu zostawił ją z informacjami i zorganizował spotkanie za kilka dni. To zdarzyło się jeszcze dwa razy. Kiedy Brian spotykał się ze swoim trenerem z wyższej półki, wspomniał Gail o swoich postępach lub ich braku. Zaskoczony tą historią trener Briana zasugerował, aby przyszedł na następne zaplanowane spotkanie. Pozostałe pytania Gail zostały szybko wyjaśnione, a trener, wyczuwając jej zainteresowanie, po prostu poprowadził ją do rozpoczęcia i wykonania papierkowej roboty. Najważniejszym elementem tej historii jest to, co wydarzyło się później: po skończeniu papierkowej roboty Gail odłożyła długopis i powiedziała: „Dzięki Bogu, chciałam to zrobić od dwóch tygodni”. aby zacząć ponownie podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Kiedy Brian zasugerował, żeby zostawiła jej więcej informacji, założyła, że to musi być następny krok i tak dalej. Zrozum, że kierujesz ludźmi, a nie popychasz ich; ludzie nie mogą być prowadzeni, jeśli tego nie chcą, a jeśli źle zinterpretowałeś sygnał kupna, powiedzą ci. W marketingu sieciowym można znaleźć niezliczone historie ludzi takich jak Gail, którzy chcą zacząć, ale są sfrustrowani ludźmi takimi jak Brian, którzy uważają, że potrzebują więcej czasu, aby to przemyśleć lub potrzebują więcej informacji. Ludzie często będą polegać na tobie, abyś poprowadził ich do rozpoczęcia w oparciu o ich sygnały zakupowe, zamiast mówić to otwarcie. Jeśli przedstawiłeś komuś możliwość i czujesz, że jest zainteresowany, nie bój się poprowadzić go do rozpoczęcia, sugerując, co powinien zrobić dalej.

# 86 Nauka pokonywania obiekcji

https://zsf24.eu/

Pokonywanie obiekcji to umiejętność, której można się nauczyć. Niektórym przychodzi to łatwo, innym może zająć trochę czasu. W obu przypadkach najlepszym posunięciem, jakie możesz zrobić, jest posiadanie trenera lub mentora w swojej linii, do którego możesz zwrócić się o poradę. Twój trener lub mentor jest Twoim najlepszym źródłem uczenia się pokonywania obiekcji, ponieważ „byli tam i robili to” i „słyszeli to wszystko wcześniej”. Nie popełniaj błędu polegającego na ciągłym spotykaniu się z tymi samymi obiekcjami – wpływającymi na Twój wskaźnik sukcesu – bez proszenia trenera lub mentora o pomoc. Ważne jest, aby odłożyć na bok wszelką dumę lub ego, jeśli chodzi o naukę pokonywania obiekcji. Zostań studentem i aktywnie szukaj pomocy, gdzie tylko możesz. Na szczęście obiekcje zgłaszane przez większość ludzi są dość przewidywalne i jest ich zaledwie kilka, więc trzeba nauczyć się je przezwyciężać. Z biegiem czasu opracujesz arsenał odpowiedzi na powszechne i niezbyt częste obiekcje.

#85 Czy to sprzeciw czy wymówka?

https://zsf24.eu/

Niektórym osobom może być trudno po prostu odmówić, gdy nie są zainteresowani możliwością. Aby uniknąć odmowy, użyją sprzeciwu jako wymówki. Końcowy rezultat „sprzeciwu” jest taki sam, jak w przypadku prawdziwego sprzeciwu: jest to „nie”. Niemniej jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z różnicy między nimi, aby lepiej zrozumieć powody decyzji ludzi. Aby ustalić prawdziwy powód sprzeciwu, jeszcze raz zadaj pytanie: „Gdybym mógł ci pomóc to przezwyciężyć, czy byłbyś zainteresowany rozpoczęciem?” Odpowiedź pomoże ci zdecydować, co dalej; jeśli ich odpowiedź brzmi „nie”, sprzeciw jest albo prawdziwy, albo usprawiedliwiony. Tak czy inaczej, nie będą zaczynać z tobą.

 

# 84 Zastrzeżenia są czasami pytaniami w przebraniu

https://zsf24.eu/

Niektóre zastrzeżenia, które napotkasz, mogą obejmować: Chyba nie mam czasu; Nie sądzę, żebym mógł robić to, co ty; Nie sądzę, żebym znał kogoś zainteresowanego; i tak dalej. Czasami obiekcje są w rzeczywistości pytaniami w przebraniu, a potencjalny klient tak naprawdę mówi: „Jestem zainteresowany, ale chyba nie mam czasu – czy możesz mi powiedzieć, że to nie problem?”. dowiedz się, czy sprzeciw jest autentyczny i w rezultacie twój potencjalny klient mówi „nie” pomysłowi, czy też jest to pytanie w przebraniu, a twój potencjalny klient mówi „tak”, jeśli masz pozytywną odpowiedź. Jedynym sposobem, aby to ustalić, jest zapytanie. Dobry sposób robienie tego jest równoznaczny z pytaniem: „Jeśli mogę pomóc ci to przezwyciężyć, czy byłbyś zainteresowany rozpoczęciem?” Ich odpowiedź pomoże ci dowiedzieć się, co robić dalej. Bez pytania nigdy nie dowiesz się, czy jest to autentyczny sprzeciw, czy pytanie w przebraniu, które utrudnia pomyślną prezentację.

# 83 Pokonywanie obiekcji

https://zsf24.eu

Przedstawiając jakąkolwiek ideę w jakimkolwiek kontekście, zawsze spotkasz się z okazjonalnym sprzeciwem. W biznesie, każdym biznesie, jest to jeszcze bardziej powszechne. Marketing sieciowy nie jest inny, a podczas budowania firmy przekonasz się, że dość często pojawia się szereg powszechnych obiekcji. Zastrzeżenia mogą się różnić w zależności od typu firmy marketingu sieciowego, z którą jesteś powiązany, ale z biegiem czasu zobaczysz regularny wzorzec zastrzeżeń specyficznych dla tego, co proponujesz. Dobrą wiadomością jest to, że zwykle są one ograniczone do około pół tuzina. Dobrą wiadomością jest to, że obiekcje niekoniecznie są negatywne, w rzeczywistości mogą być całkiem pozytywne. Budując swój biznes, ważne jest, aby nie dopuścić do tego, by obiekcje wpłynęły na Twoje nastawienie. Zamiast tego naucz się identyfikować obiekcje, co tak naprawdę oznaczają i jak zamienić je w możliwości. Na końcu tej sekcji znajduje się strona, na której możesz zanotować najczęstsze obiekcje, jakie napotykasz podczas przedstawiania swojego pomysłu innym. Zanotuj pod każdym z nich odpowiedź, która Twoim zdaniem jest dla Ciebie najlepsza lub którą polecił Ci trener. Następnie możesz użyć tej strony jako punktu odniesienia, aby wrócić i przejrzeć najlepsze odpowiedzi na najczęstsze zastrzeżenia.

# 82 Umów się na następne spotkanie

https://zsf24.eu/

Kiedy skończysz prezentację i potencjalny klient okaże zainteresowanie, zorganizuj z nim następne spotkanie. Zawsze miej przy sobie swój pamiętnik, abyś mógł go uporządkować w dowolnym miejscu. Spróbuj wrócić do nich w ciągu najbliższych 48 godzin, jeśli to możliwe. Przekonasz się, że entuzjazm i zainteresowanie ludzi zaczną słabnąć po tym czasie. Jeśli masz dodatkowe materiały, zostaw je u nich; pomoże to w utrzymaniu ich zainteresowania. To bardzo ważny krok w tym procesie; w całym tym zamieszaniu łatwo jest wyjść bez umawiania się na następne spotkanie. Czasami może się zdarzyć, że możesz poczuć się tak, jakbyś „gonił” potencjalnego klienta, kiedy dzwonisz, aby ponownie się spotkać. Staraj się pamiętać, aby „rezerwować spotkanie ze spotkania”, co oznacza po prostu, że przed opuszczeniem bieżącego spotkania rezerwujesz następne. Twoi potencjalni klienci również będą szanować to profesjonalne i zorganizowane podejście.

# 81 Nie cierpieć na szczegóły

https://zsf24.eu/

Podczas prezentacji nie wpadnij w pułapkę wdawania się w zbyt wiele szczegółów, zwłaszcza w informacje, których potencjalny klient nie musi teraz znać. Podczas pierwszej prezentacji potencjalny klient musi po prostu wiedzieć wystarczająco dużo, aby zaspokoić swoje zainteresowanie. Czasami łatwo jest dać się ponieść emocjom i zacząć opowiadać im wszystko o każdym aspekcie biznesu – wkrótce Twój potencjalny klient będzie tym wszystkim przytłoczony. To, co większość potencjalnych klientów musi wiedzieć, wystarczy, aby przejść do następnego etapu, w którym będą mieli kilka pytań, zanim zaczną. Podczas prezentacji potencjalnemu klientowi, który jest bardzo zainteresowany i podekscytowany, łatwo popełnić błąd i samemu dać się ponieść emocjom, zamiast zatrzymać się na tym etapie. Prezenter widzi entuzjazm okazywany przez prospekta jako znak, by powiedzieć mu więcej, błędnie myśląc, że wywoła to jeszcze większe podniecenie. W rzeczywistości będzie odwrotnie, perspektywa straci zainteresowanie z powodu nadmiaru informacji. Podczas prezentacji dobrą praktyką jest ciągłe zadawanie sobie pytania: „Czy ta osoba naprawdę musi już to wiedzieć?”. W większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała „nie”. Wyrobienie w sobie tego nawyku bardzo ci pomoże, zwłaszcza na początku, w uniknięciu przytłaczania potencjalnych klientów nieistotnymi informacjami.