SZANSE (I ZAGROŻENIA)

Opisane przez nas osiągnięcia technologiczne otwierają przed przedsiębiorstwami ogromne możliwości, a także stwarzają poważne zagrożenia dla konkurencji:

* Wolność geograficzna: niektóre części organizacji handlowej są wolne od tyranii lokalizacji. Witryna internetowa istnieje wyłącznie w „cyberprzestrzeni” i nie jest ograniczona czynszem ani dostępnością nieruchomości. Klienci mogą pochodzić z dowolnego miejsca – co jest zaletą i wadą. Handel globalny z pewnością zwiększa potencjalną wielkość rynku (być może szczególnie w przypadku produktów, które w przeciwnym razie byłyby niszowe), ale zwiększa złożoność natywizacji produktu, zasad i przepisów, języka i, co być może najważniejsze, sposobu dostarczania towarów. Krótko mówiąc, ma to duży wpływ na złożoność marketingu i logistyki. Oznacza to, że e-biznes wymaga lepszej integracji procesów back-office.

* Ale nie ma kryjówki: wolność geograficzna przychodzi nie tylko do dostawcy, ale także do klienta. Klienci mają dostęp do witryn sklepowych w dowolnym miejscu na świecie i, pod warunkiem, że sprzedawca może spełnić wymagania dotyczące spełnienia wymagań, decydują się na zakup gdzie indziej niż od tradycyjnego dostawcy. Nakłada to na tradycyjnego dostawcę nacisk na koszty i jakość usług. Może również spowodować powstanie nowego rodzaju organizacji, która może pełnić funkcje pośrednika między wieloma dostawcami i klientami, pośrednicząc w dostępności, cenie, interpretacji wymagań i specyfikacji.

* Swoboda czasowa: firma działająca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, która zmienia swoją bazę operacyjną przez całą dobę, jest ogłaszana jako przykład nowej możliwości handlu na natychmiastowej gratyfikacji i automatyzacji niezależnej od nadgodzin. Tak jest, ale jest to również wymagający wymóg, aby procesy firmy działały bezawaryjnie bez przestojów, co przy dzisiejszych systemach obliczeniowych jest rzadko osiągane. Istnieje również potrzeba zapewnienia ludzkiej ochrony w podobnym zakresie, jako procedura obsługi wyjątków w przypadku, gdy coś jest nie tak lub po prostu staje się zbyt skomplikowane. Ludzie muszą być zaplanowani do obsługi call center na odpowiednim poziomie umiejętności, a same centra muszą dzielić dobowe wahania natężenia ruchu.

* Swoboda dostosowywania: Aby spełnić strategię „dania klientom tego, czego chcą”, musi istnieć warunek wstępny, aby wiedzieć, czego chcą. Handel elektroniczny zapewnia niemal unikalny sposób pozyskiwania i przetwarzania tych informacji. Każdą transakcję z klientem można rejestrować i pozyskiwać profile upodobań i niechęci klientów. Klientów można nawet zachęcić do konstruowania (praktycznie) on-line, złożonych produktów z zestawu części. Technologia umożliwia to na dwa sposoby: po pierwsze, eliminując potrzebę kosztownego wsparcia ludzkiego, a po drugie, skutecznie przenosząc tę ​​specyfikację na ramię produkcyjne bez awarii i innych kosztów.

* Współpraca w rozproszonych przedsiębiorstwach: jeśli komunikacja i przetwarzanie mogą zapewnić bardzo tanie sposoby przekazywania ruchomych obrazów i głosów osób oddalonych od siebie geograficznie i mogą zrobić to samo z dużymi ilościami danych wymaganych do obsługi zadań ręcznych lub zautomatyzowanych, to firmy mogą skoncentrować się na tym, w czym są dobrzy, bezproblemowo wchodząc w interakcje z innymi organizacjami o różnych obszarach doskonałości, aby stworzyć kompleksowe przedsiębiorstwo wirtualne.

* Niskie koszty transakcyjne dla płatności: automatyczne przyjmowanie płatności i bezbłędne jej przetwarzanie znacznie obniży koszty transakcji zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy.

* Ale możliwości oszustwa: przestępcy powinni kochać społeczeństwo internetowe, przynajmniej w jego obecnej formie. Jest bardzo niepewny i oferuje wspaniałe możliwości taniego, automatycznego ataku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *