Większość inwestorów podejmuje decyzje na podstawie poziomów rynkowych. Jeśli rynki są bardzo wysokie, będą się zastanawiać, co robić. Jeśli rynki spadają, wciąż zastanawiają się, co robić. Są tak zdezorientowani całym ćwiczeniem synchronizacji rynków, że dość często podejmują błędne decyzje. Jedną z najpiękniejszych rzeczy, której wielu ludziom brakuje, jest to, że równoważenie portfela jest pasywnym sposobem synchronizacji rynków. Kiedy rynek idzie w górę, twoja alokacja kapitału wzrośnie, a przywracając go, sprzedasz część kapitału i domyślnie kupisz dług. W rzeczywistości to, co robisz, to sprzedaż, gdy rynki są wysokie. W ten sam sposób, gdy giełdy spadają, kupujesz więcej akcji, aby przywrócić alokację aktywów do właściwego poziomu. Tutaj kupujesz akcje, gdy rynki są w dół. Tak więc dla prostego inwestora, który nie ma dostępu do zaawansowanych badań ani czasu na badanie rynków, rebalansowanie portfela jest najlepszym sposobem radzenia sobie z ekstremalnymi sytuacjami na rynkach. Jest to zwykły sposób na wyczucie czasu na rynku, ale musisz wykonywać to ćwiczenie co 1-2 lata, a nie co miesiąc. Musisz być z tym konsekwentny, a z czasem zobaczysz, że Twoje bogactwo rośnie we właściwym tempie. To może nie być najlepsze tempo, ale będzie to dobre, komfortowe tempo.
Wniosek
Usiądź i pomyśl o tym: Czy jesteś ofiarą „przeszłych doświadczeń”, jeśli chodzi o myślenie o „kapitale własnym i długu”? Możesz teraz zaprojektować swój własny sposób patrzenia na inwestowanie i rozpocząć długoterminowy plan, jak chcesz, aby twoje życie finansowe nabrało kształtu.
Nauka retrospekcji
- Jesteśmy uwarunkowani przez nasze przeszłe doświadczenia i to one w dużej mierze determinują sposób, w jaki myślimy o różnych kwestiach. Wiele z tego dotyczy również naszego życia finansowego.
- Dwa popularne przekonania „Kapitał własny jest ryzykowny” i „Dług jest bezpieczny” są tylko w połowie prawdziwe. Są one prawdziwe tylko na krótką metę, ale na dłuższą metę jest odwrotnie.
- Alokacja aktywów polega na podziale majątku między różne klasy aktywów w sposób, który zapewnia wygodę.
2-godzinny plan działania
- Musisz usiąść i dowiedzieć się, jaka jest pozycja Twojej obecnej alokacji aktywów? Dowiedz się, ile masz inwestycji w akcje/dług/nieruchomości/złoto.
- Kiedy już będziesz świadomy swojej obecnej alokacji aktywów, zadaj sobie pytanie, czy czujesz się z tym komfortowo? Zadaj sobie pytanie: Jeśli giełdy spadną o 50% w tym roku, czy będę z tym w porządku, czy też będę żałował pozostawienia tak dużej części kapitału własnego? Teraz zdefiniuj swoją rzeczywistą alokację aktywów.
3. Na podstawie nowej alokacji aktywów sporządź plan dotyczący tego, co powinieneś sprzedać, a co kupić. Weź pod uwagę aspekty podatkowe swoich decyzji.