Świat szybko się zmienia, a jedna z największych zmian w historii ludzkości miała miejsce, czego wielu z nas nawet nie zauważyło — zmiany wynikające z rozwoju demograficznego. Zrozumienie tych zmian może zapewnić bezpieczną podstawę, a także znaczące możliwości biznesowe.
Pomysł
Pomysł jest prosty: zrozumienie demografii pozwoli odkryć przyszłe możliwości i zagrożenia. Jedną z globalnych firm, która rozumie znaczenie demografii, jest HSBC, „lokalny bank świata”. Zrozumienie składu populacji, tego, jak się zmienią i czego będzie chciała każda grupa w społeczeństwie, ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu, jeśli prowadzisz szeroką gamę przedsiębiorstw, a zwłaszcza usług finansowych. Weź pod uwagę następujący e-mail HSBC wysłany z jego strony internetowej (www.yourpointofview.com) w 2007 roku: Powiedz nam, co myślisz. Czy zgadzasz się z 57% Indonezyjczyków, którzy postrzegają emeryturę jako czas odpoczynku? Czy też, podobnie jak 58% Kanadyjczyków, postrzegasz to jako początek nowej kariery? Ponieważ obecnie coraz więcej z nas żyje dłużej, jest to kwestia wymagająca poważnego rozważenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do 2050 r. 22% światowej populacji może być na emeryturze. HSBC rozwija dynamiczną działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, emerytur i inwestycji, ale to dopiero początek. Za wieloma zmianami w HSBC stoi demografia. Na przykład HSBC zareagował na migrację z Europy Wschodniej do Wielkiej Brytanii, uznając, że wśród pracowników migrujących istnieje zapotrzebowanie na rachunki bankowe i pożyczki, nawet wśród osób nieposiadających historii kredytowej w Wielkiej Brytanii, a imigranci również chcą wysyłać przekazy pieniężne z powrotem do swoich rodzin . Nie był to odosobniony przypadek, ale nowy ważny segment rynku, dlatego firma HSBC opracowała i wprowadziła na rynek (w kilku językach) produkt, który właśnie to zrobił. Wiek XX był świadkiem niespotykanych zmian demograficznych. Globalna populacja wzrosła prawie czterokrotnie (z 1,6 miliarda w 1900 r. do 6,1 miliarda w 2000 r.); istniało najwyższe tempo wzrostu populacji (2 procent w 1969 r.) i najkrótszy czas do podwojenia się światowej populacji, co miało miejsce między administracjami amerykańskich prezydentów Kennedy’ego i Clintona. Łączyło się to z bezprecedensowym spadkiem śmiertelności i dzietności, znaczną migracją międzynarodową i zwiększoną urbanizacją, co doprowadziło do powstania megamiast. Nie ulega wątpliwości, że zmiany demograficzne zmieniają otaczający nas świat. Najszybciej rosnąca populacja występuje w Indiach, Chinach, Pakistanie, Nigerii, Indonezji i Bangladeszu. Na przykład:
- Japonia spodziewa się, że do 2100 r. jej populacja zmniejszy się o 50 procent, co będzie wynikiem niskiego wskaźnika urodzeń i bardzo niskiego poziomu imigracji.
- W ciągu dziesięciu lat we Włoszech będzie ponad 1 milion osób w wieku powyżej 90 lat. W Europie liczba ludności Włoch szybko spada, podobnie jak w Rosji i Niemczech.
- Ameryka jest jedynym dużym krajem rozwiniętym, którego populacja rośnie, głównie z powodu migracji. Do 2050 roku populacja Ameryki będzie wynosić 400 milionów. Mimo to wzrost liczby ludności koncentruje się niemal wyłącznie w regionach „rozwijających się”.
- Zmiany demograficzne zmieniają skład rodziny w krajach rozwijających się, w wyniku czego wzrasta wpływ kobiet. Populacje będą starsze niż kiedykolwiek wcześniej, z głębokimi zmianami
konsekwencje dla polityki socjalnej, emerytur, podatków, zatrudnienia i wydatków we wszystkich dotkniętych gospodarkach krajów rozwiniętych.
- Urbanizacja jest powszechna i nasila się. W 2006 roku po raz pierwszy w historii ludzkości liczba ludności miejskiej na świecie przekroczyła liczbę ludności wiejskiej na świecie. Ten ruch do miast, podobnie jak większość zmian demograficznych, głęboko zmieni zachowania i oczekiwania.
W praktyce
Dowiedz się, jak demografia może wpływać na Twoje kluczowe rynki. Jakie są trendy? Gdzie są szanse i zagrożenia? Kim są teraz Twoi klienci i kim będą w przyszłości?