Zwiększenie produkcji pozwala pracownikom na zdobycie większego doświadczenia, a firmy zatrudniające doświadczonych pracowników są w stanie obniżyć koszty i zwiększyć przychody.
Pomysł
W połowie lat sześćdziesiątych firma Boston Consulting Group (BCG) zauważyła, że producent półprzewodników był w stanie obniżyć jednostkowe koszty produkcji o 25 procent za każdym razem, gdy podwoił poziom produkcji. Stwierdzono, że było to spowodowane zdobyciem przez pracowników cennego doświadczenia, co pozwoliło im stać się bardziej wydajnymi. Stanowiąc niewielką odmianę tradycyjnej zasady „ekonomii skali”, nacisk kładziony na doświadczenie pracowników ma szereg szerokich, strategicznych implikacji, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, których pracowników zatrudnić i ile wyprodukować. Jednak skutki krzywej doświadczenia nie są uniwersalne dla wszystkich firm i branż. Chociaż ogólnie szacuje się, że w przypadku podwojenia doświadczenia nastąpi redukcja kosztów o 20–30 procent, wiele firm odbiega od tych wartości, a niektóre uzyskują jedynie 5 procentową redukcję kosztów. Uważa się, że dzieje się tak dlatego, że różne procesy produkcyjne zapewniają różne możliwości zdobywania doświadczenia. Dla wielu firm nie jest również możliwe drastyczne zwiększenie poziomu produkcji, gdy istnieje stałe zapotrzebowanie na dany produkt. Niemniej jednak krzywa doświadczenia niesie ze sobą cenne lekcje dla każdej firmy, nawet tej, która faktycznie nie może zwiększyć produkcji. Doświadczenie można zdobyć z drugiej ręki, poprzez książki, filmy i „mentoring” ze strony osób, które mają już doświadczenie. Alternatywnie firmy mogą zatrudniać pracowników, którzy są już doświadczonymi weteranami swojej branży (choć zazwyczaj wiąże się to z koniecznością wypłacania takim pracownikom wyższych wynagrodzeń). Ponadto firmy, które obecnie nie mają doświadczenia, mogą wykorzystać innowacje, aby wprowadzić nowe produkty, zmienić preferencje rynkowe i sprawić, że doświadczenie konkurencji stanie się przestarzałe.
W praktyce
- Zachęcaj pracowników, aby postrzegali swoją pracę jako aktywne doświadczenie edukacyjne.
- Rozpoznaj, kiedy nie jest właściwe zwiększanie produkcji – jeśli popyt jest stały, zwiększona produkcja doprowadzi do marnotrawstwa.
- Unikaj dużej rotacji pracowników, dowiadując się, dlaczego ludzie odchodzą.
• Zapewnij pracownikom możliwość zdobycia doświadczenia z drugiej ręki (na przykład poprzez czytanie i nauczanie), a także doświadczenia z pierwszej ręki w procesie produkcyjnym.