INSTYNKT CENOWANIA

https://zsf24.eu/

Cechy osobiste, takie jak instynkt, doświadczenie i intuicja, można wykorzystać, aby przeciwstawić się badaniom rynkowym i stworzyć wcześniej niewykorzystaną niszę na rynku.

Pomysł

Badania rynku są często okrzyknięte głównym czynnikiem wpływającym na podejmowanie decyzji. Jednak instynkt, osobiste doświadczenie i intuicja są równie istotne, szczególnie w trudnych czasach. Dostrzegł to Bob Lutz, który jako prezes Chryslera pod koniec lat 80. zaobserwował osłabienie sprzedaży w Ameryce i za granicą. Krytycy twierdzili, że organizacja była pozbawiona inspiracji i pozostawała w tyle za konkurencją. Bob Lutz wierzył, że rozwiązaniem jest opracowanie innowacyjnego, ekscytującego samochodu. Stylowy, wyposażony w mocny tencylindrowy silnik i pięciobiegową manualną skrzynię biegów, Dodge Viper został wyceniony na 50 000 dolarów. Wielu doradzało, że żaden amerykański samochód nie stanie się popularny po tak wysokiej cenie i że lepiej będzie wydać inwestycję gdzie indziej. Pomysł Lutza opierał się jedynie na osobistym instynkcie, bez żadnych znaczących badań rynku. Musiał pokonać znaczny sprzeciw wewnętrzny, gdyż takie podejście do podejmowania decyzji nie było typowe dla Chryslera. Jednak Dodge Viper okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, pojawiając się nawet w wielu grach wideo jako elitarny samochód wyścigowy. Zmieniło to postrzeganie Chryslera przez opinię publiczną, powstrzymało upadek firmy i podniosło morale. Przekonanie Boba Lutza, że radykalnie inny Dodge Viper był słuszną decyzją dla Chryslera, było triumfem instynktu nad racjonalnością. Można jednak stwierdzić, że decyzja była w pełni racjonalna. Kiedy groziła stagnacja sprzedaży, słaba marka i presja konkurencji, co innego można było zrobić, jak nie wyrzucić zbioru zasad poprzez wprowadzanie innowacji i nawiązać kontakt z klientami, „zachwycając ich”? Bob Lutz mógł podjąć decyzję kierując się instynktem, ale to doświadczenie podpowiadało mu, jakie zasady zastosować.

W praktyce

  • Wyróżniaj się na tle konkurencji, opierając decyzje na osobistym doświadczeniu i instynkcie, a nie na typowych badaniach rynku lub innych racjonalnych metodach.
  • Nie bój się podejmować odważnych decyzji, gdy wymagane są drastyczne działania.
  • Rozmawiaj z ludźmi — współpracownikami, klientami, komentatorami i ludźmi z innych branż. Poznaj ich poglądy i pomysły.

• Upewnij się, że pomysł zostanie zrealizowany metodycznie i skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *