OUTSOURCING

https://zsf24.eu/

Często zdarza się, że przedsiębiorstwa delegują działalność niezwiązaną z podstawową działalnością partnerom zewnętrznym specjalizującym się w tej operacji. Może to być opłacalne i umożliwiać firmom skorzystanie z wiedzy specjalistycznej firmy specjalistycznej i korzyści skali.

Pomysł

Outsourcing nie polega po prostu na kupowaniu usług od innej grupy: wiąże się w znacznym stopniu z dwustronną wymianą informacji, koordynacja i zaufanie. Out-tasking jest nieco węższy – obejmuje przejmowanie bardzo małych segmentów procesu produkcyjnego, często w krótkim okresie – ale nadal wymaga wzajemnej wiedzy i komunikacji. Z tym wiąże się wiele korzyści z outsourcingu, zarówno pod względem kosztów, jak i jakości. Specjalistyczna firma zazwyczaj będzie w stanie wykonać usługę taniej, negocjując umowy z dostawcami i korzystając z efektu skali. Różnice w gospodarce międzynarodowej i różnice w kursach walut mogą sprawić, że outsourcing będzie bardziej opłacalny. Jakość również może się poprawić, gdyż specjalistyczna firma powinna wiedzieć, jak najlepiej wykonać zadanie. Jednakże, jeśli outsourcing nie jest właściwie prowadzony, może przynieść organizacji złą reputację. Ścisłe zarządzanie jakością, staranne badania i dbałość o etykę są ważne przy podejmowaniu decyzji, której firmie zlecić wykonanie zadań na zewnątrz. Dowodzi tego firma technologiczna Dell, której outsourcing obowiązków związanych z obsługą klienta miał doprowadzić do spadku jakości i niezadowolenia klientów.

W praktyce

  • Zbadaj ludzi, którym zlecasz outsourcing – czy są godni zaufania i kompetentni? Jakie korzyści oferują?
  • Jasno określ warunki umowy i zawrzyj jasną „umowę dotyczącą poziomu usług” (SLA), określającą zadania, które zostaną wykonane, w jaki sposób, kiedy i warunki płatności. Utrzymuj standardy jakości i usług w przypadku outsourcingu.
  • Często komunikuj się, aby upewnić się, że obie strony zgadzają się co do celów i strategii.
  • Pamiętaj, że outsourcing może być cenną okazją do realizowania społecznej odpowiedzialności biznesu.
  • W niektórych przypadkach outsourcingu międzynarodowego zbadaj gospodarkę kraju, w którym outsourcingujesz, aby upewnić się, że płacisz godziwe i wystarczające wynagrodzenie outsourcingowanym pracownikom.

• Upewnij się, że znasz praktyki biznesowe stosowane przez Twojego partnera outsourcingowego. Nawet jeśli nie masz nad nimi bezpośredniej kontroli, jesteś powiązany z ich organizacją. Wszelkie negatywne praktyki biznesowe mogą łatwo spowodować złą reputację Twojej organizacji.

PUNKT PRZEWROTNY

https://zsf24.eu

Rozprzestrzenianie się produktów lub idei oraz upadek innych są rzadko rozumiane. Pisarz Malcolm Gladwell rozwinął koncepcję „punktu krytycznego”: przekonującej teorii o tym, jak pomysł staje się epidemią. „Punkt zwrotny” to dramatyczny moment, w którym wszystko zmienia się jednocześnie, ponieważ został przekroczony pewien próg – choć sytuacja mogła narastać już od jakiegoś czasu.

Pomysł

Malcolm Gladwell porównuje szybki wzrost, upadek i zbieg okoliczności do epidemii. Idee są „zaraźliwe”, moda reprezentuje „epidemie”, a nowe pomysły i produkty to „wirusy”. Gladwell wyjaśnia, w jaki sposób czynnik „przechyla się” – kiedy masa krytyczna „łapie” infekcję i przekazuje ją dalej. Dzieje się tak wtedy, gdy but staje się „szałem mody”, palenie w towarzystwie staje się „nałogiem”, a przestępczość staje się „falą”. Reklama to sposób na zarażanie innych. Aby mieć pewność, że pomysł „przewiezie”, ma znaczenie kilka czynników:

  1. Prawo nielicznych. Epidemie potrzebna jest tylko niewielka liczba osób, aby zarazić wiele innych. Jest to widoczne w przypadku rozprzestrzeniania się chorób: to niewielka liczba osób, które utrzymują kontakty towarzyskie i najczęściej podróżują, decyduje o różnicy między lokalną epidemią a globalną pandemią.

Podobnie poczta pantoflowa jest kluczową formą komunikacji: ci, którzy mówią najwięcej (i najlepiej), tworzą epidemie pomysłów. Istnieją trzy typy ludzi: łączniki, mavenowie i sprzedawcy.

– Łączniki łączą ludzi, wykorzystując ich umiejętności społeczne do nawiązywania połączeń. Są kluczowymi czynnikami rozprzestrzeniania się epidemii, ponieważ komunikują się za pośrednictwem różnych „sieci” ludzi. Mistrzowie „słabej więzi” (przyjaznego, powierzchownego połączenia) mogą daleko rozprzestrzeniać idee.

– Mavenowie – specjaliści od informacji – również łączą się z ludźmi, ale skupiają się na potrzebach innych, a nie na własnych, i mają najwięcej do powiedzenia. Przykładami mavenów są nauczyciele.

– Sprzedawcy koncentrują się na relacji, a nie na przekazie. Ich umiejętności „sprzedażowe” w połączeniu z opanowaniem komunikacji niewerbalnej i „mimikry motorycznej” (naśladowanie emocji i zachowań drugiej osoby w celu zdobycia zaufania) zapewniają jej kluczową rolę w przekonywaniu innych.

  1. Współczynnik lepkości. W przypadku produktów lub pomysłów ich atrakcyjność ma znaczenie w równym stopniu, jak sposób ich komunikowania, decydujący o ich rozpowszechnieniu. Aby osiągnąć punkt krytyczny, pomysły muszą być przekonujące i „lepkie”. (Jeśli coś jest nieatrakcyjne, zostanie odrzucone niezależnie od sposobu przekazania). Epoka informacji stworzyła problem lepkości – „bałagan” komunikatów, z którymi mamy do czynienia, prowadzi do ignorowania produktów i pomysłów. Aby wywołać epidemię, należy zadbać o to, aby wiadomość nie zaginęła w tym bałaganie i aby była „lepka”.
  2. Siła kontekstu. Zmiany w kontekście przekazu mogą wywołać epidemię. Biorąc pod uwagę, że okoliczności lub kontekst, w którym żyją ludzie, są tak samo ważne jak ich charakter, punkt krytyczny można kontrolować, zmieniając środowisko, w którym żyją. Ma to wiele implikacji dla firm, od wydajności pracowników po generowanie sprzedaży.

Przykładem punktu krytycznego jest „teoria rozbitych okien”. Jedna osoba, widząc pojedynczą rozbitą szybę, może sądzić, że brakuje jej kontroli i władzy, co zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa. W ten sposób drobne przestępstwa pociągają za sobą poważniejsze przestępstwa, wywołując falę przestępczości. Teorię tę zastosował w Nowym Jorku w latach 90. szef policji William Braxton. Podejście „zero tolerancji” ukierunkowane na drobne przestępstwa (np. uchylanie się od opłat i wandalizm) doprowadziło do ogólnego dramatycznego spadku przestępczości. Chociaż inne czynniki mogły przyczynić się do zmniejszenia przestępczości, ten przykład podkreśla siłę kontekstu.

W praktyce

  • Wybierz przekonującą, atrakcyjną propozycję lub pomysł do rozpowszechnienia. Zrozum, co sprawi, że będzie to atrakcyjne, i podkreśl te czynniki kluczowym kontaktom.
  • Identyfikuj i rozwijaj powiązania z kluczowymi kontaktami – osobami z powiązaniami („łącznikami” lub networkerami); osoby posiadające wiedzę i wpływy („mavenowie”, np. nauczyciele czy dziennikarze) oraz osoby mające wpływ („sprzedawcy”, np. celebryci).
  • Wybierz odpowiedni moment na rozpowszechnienie pomysłu, upewniając się, że otoczenie jest otwarte, a pomysł jest odpowiedni i aktualny.
  • Przeczytaj Punkt krytyczny Malcolma Gladwella.

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

https://zsf24.eu/

Podejmując decyzje uwzględniające potencjalne kwestie społeczne i środowiskowe, firmy mogą zwiększyć swoją popularność i przychody, jednocześnie zmniejszając wrogość ze strony organów regulacyjnych i społeczności lokalnych.

Pomysł

Chociaż korzyści wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) są od dawna znane firmom nastawionym na społeczność, w ostatnich latach nastąpił dramatyczny wzrost liczby przedsiębiorstw skupiających się na swojej odpowiedzialności społecznej, a wszyscy, od firm produkujących żywność ekologiczną po sprzedawców detalicznych odzieży, zdali sobie sprawę z zalet bycia mile widziani i akceptowani w społecznościach, którym służą. Organizacje takie jak Co-operative Group i sprzedawca kosmetyków The Body Shop zbudowały swoje firmy w oparciu o CSR. W rezultacie zdobyli silną reputację osób stosujących „etyczne” praktyki biznesowe, co wyróżnia ich markę. Inne firmy, takie jak koncerny naftowe i tytoniowe, które tradycyjnie kojarzono z takimi kwestiami, jak zanieczyszczenie czy zły stan zdrowia, zaangażowały się w jawne inicjatywy etyczne. Jeśli jednak inicjatywy te nie znajdą szczerego odzwierciedlenia w całej organizacji, nie mogą być niczym więcej niż chwytem reklamowym mającym na celu odwrócenie uwagi od niepopularnych działań. CSR może zapewnić firmom „licencję na działanie”. Działając jak dobrzy obywatele korporacyjni, mogą uniknąć ingerencji ze strony rządów i zapewnić, że będą mile widziani. Stało się niezbędnym elementem strategii zarządzania ryzykiem – szanowana marka, kultywowana przez dziesięciolecia, może zostać szybko zniszczona przez skandal CSR. Oprócz przekonywania społeczeństwa o Twoich referencjach etycznych, CSR może zbudować Twoją reputację osoby uczciwej i najlepszej praktyki. Jest to także potężne narzędzie, które zapewnia pracownikom silne osobiste zaangażowanie w organizację, a także zapewnia przewagę konkurencyjną podczas rekrutacji nowych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy. W ten sposób możesz przyciągnąć najlepszych pracowników, aby zachować etykę korporacyjną w przyszłości. Jednakże CSR nie jest rozwiązaniem na szybko: firmy nie powinny tego robić dla wąskiego zysku komercyjnego, powinny to robić, ponieważ w to wierzą, a ostatecznie wszyscy na tym skorzystamy.

W praktyce

  • Wykorzystaj w pełni swoje inicjatywy w zakresie CSR, otaczając je rozgłosem — podkreśl swoje referencje i głębię swojego podejścia.
  • Jeśli nie możesz wykonać wielkich i wielkich gestów w imię CSR, pamiętaj, że nawet małe inicjatywy wciąż mogą być zaskakująco cenne.
  • Przeprowadzić badania rynku, aby zrozumieć kwestie etyczne

są najbardziej znaczące.

  • Przeprowadź ogólne badania swojej branży i lokalizacji — pozostań w kontakcie z obawami rządów, lokalnych obywateli i obecnym klimatem społecznym.
  • Poddaj swój biznes dokładnej, dogłębnej analizie. Może się zdarzyć, że wyrządzasz szkodę społeczeństwu, nie mając takiego zamiaru (lub nawet nie zdając sobie z tego sprawy).
  • Bądź świadomy różnic kulturowych. To, co niektóre społeczeństwa uważają za praktykę etyczną, inne kultury mogą uznać za wątpliwe.
  • Przede wszystkim praktykuj to, co głosisz. Jeśli Twoja organizacja mówi o byciu odpowiedzialnym społecznie, konieczne jest, aby tego przestrzegać.