Aby zrozumieć, jak wpłynąć na kogoś lub sprzedać pomysł, niezbędna jest wiedza, w jaki sposób ludzie kupują. Cykl kupującego daje jasny obraz etapów, na które należy wpłynąć, aby sprzedaż zakończyła się sukcesem.
Pomysł
Jednym z czynników sukcesu firm takich jak Dell jest ich zdolność do zrozumienia swoich klientów. Ta firma (i inne) dba o to, aby jej podejście było jak najbardziej elastyczne i świadome. Zrozumienie postaw kupujących umożliwi Ci łatwiejsze i skuteczniejsze wpływanie na zachowania. Postawy zakupowe zależą od tego, jak kupujący postrzega najbliższą sytuację biznesową, w jaki sposób Twoja propozycja prawdopodobnie zmieni tę sytuację oraz w jakim stopniu ta zmiana zamknie lukę między obecną rzeczywistością a przyszłym celem.
W praktyce
Skoncentruj się na każdym etapie cyklu kupującego. Zastanów się, co możesz zrobić, aby wpłynąć na klientów na każdym etapie:
- Zwiększ świadomość. Pierwszym wyzwaniem jest rozwinięcie świadomości Twojej firmy lub nowego produktu wśród potencjalnych klientów. Daje to poczucie zażyłości, komfortu lub intrygi. Świadomość tę można następnie wykorzystać, aby poprowadzić klientów do następnego etapu: informacji. Potencjalna wielkość rynku na tym etapie wynosi 100%.
- Podaj informacje. Na tym etapie klientowi przekazywane są szczegółowe informacje. Ich zainteresowanie może być różne – od przelotnej chęci dowiedzenia się więcej po żarliwą potrzebę zapoznania się z ofertą. Bez względu na motywy lub sytuację klienta informacje muszą być jasne, przydatne i konkretne. Nieuchronnie wielkość rynku się skurczy, ponieważ niektórzy „świadomi” klienci nie przyswoją informacji – z wyboru lub z powodu okoliczności.
- Pomóż klientom ustalić priorytety. Klienci rozważają korzyści, a następnie ustalają priorytety swoich wydatków. Mogą na przykład zastanowić się, czy jest to coś, co chcą teraz kupić, w tej cenie i w tej formie. Mogą także ocenić alternatywy. Jest oczywiste, że niektóre osoby nie przejdą od posiadania informacji do dokonania zakupu.
- Pomóż klientom dokonać zakupu. Podejmując decyzję o zakupie, kolejnym krokiem dla Klienta jest sfinalizowanie transakcji. Ważne jest, aby umożliwić kupującemu możliwie najłatwiejsze przejście przez proces. Zakupy powinny być łatwe i satysfakcjonujące, a nawet przyjemne.
- Wspieraj klienta w korzystaniu z produktu. To etap, o którym często się zapomina, skrywając w cieniu zakupu. Sprzedaż nie jest końcem procesu, ponieważ klient musi wykorzystać i docenić swój zakup. Jeśli tego nie zrobią, produkt może zostać zwrócony, klienci mogą w przyszłości trzymać się z daleka, a wynikająca z tego słaba reklama i spadająca reputacja prawdopodobnie niekorzystnie wpłyną na przyszłą sprzedaż.
- Promuj ponowne wykorzystanie. Ma to miejsce w przypadku ponownego zakupu produktu lub usługi (lub jednego z jej elementów). Generuje to dodatkowe przychody przy wyższej marży (bez kosztów pozyskania klienta) i podkreśla lojalność klientów wobec produktu, co skutkuje silniejszym procesem sprzedaży.
7. Zachęcaj do wspierania. Ten etap jest bardzo ceniony przez sprzedawców: ma on miejsce, gdy klienci są pod takim wrażeniem zakupu, że opowiadają o nim innym (doskonałym tego przykładem jest Harley-Davidson). Rzecznictwo zwiększa świadomość produktu lub firmy i wpływa na pierwszy etap procesu.