ZARZĄDZANIE WRAŻLIWE NA WIEK

https://zsf24.eu/

Zrozumienie cech i pragnień różnych grup wiekowych obecnych w miejscu pracy umożliwi zapewnienie im zachęt i motywacji, które naprawdę cenią, poprawiając ogólne wyniki i morale firmy.

Pomysł

Tesco, jeden z odnoszących największe sukcesy brytyjskich sprzedawców detalicznych, zatrudnia osoby w różnym wieku, dzięki czemu ich pracownicy są bardziej reprezentatywni dla całego społeczeństwa. Dzięki temu Tesco może dobrze nawiązać kontakt ze wszystkimi swoimi klientami, w różnym wieku. Współczesne miejsce pracy obejmuje cztery grupy wiekowe:

  • Cisi weterani w wieku powyżej 64 lat
  • Wyżu demograficznego w wieku 45–63 lata
  • Pokolenie X w wieku 30–44 lata.
  • Pokolenie Y w wieku do 29 lat.

Zarządzanie uwzględniające wiek sugeruje, że te różne grupy mają różne oczekiwania i dlatego wymagają różnych technik zarządzania i zachęt opartych na wynikach. Chociaż nie jest niezawodny, może stanowić ogólny przewodnik po możliwych różnicach w oczekiwaniach młodych i starszych pracowników. Przy starzejącej się sile roboczej i zmieniającej się demografii menedżer, który potrafi motywować niezależnie od wieku, ma znaczną przewagę.

W praktyce

Wartość zarządzania uwzględniającego wiek polega na tym, że pracownicy są bardziej zmotywowani, a klienci lepiej obsługiwani. Kluczem z pewnością nie jest dyskryminacja ze względu na wiek, ale raczej wrażliwość na postawy wszystkich pracowników. To, co faworyzuje jedna grupa, może nie zachęcać ani motywować innej grupy ludzi w innym wieku.

  • Milczący weterani mają zazwyczaj najbardziej tradycyjne pomysły na interakcję, preferując formalne kontakty i spotkania twarzą w twarz. Zazwyczaj cenią uznanie dla swoich umiejętności i zdolności.
  • Zarządzając pokoleniem wyżu demograficznego, jasno określ cele i podziel proces na serię indywidualnych celów. Połóż nacisk na pracę zespołową i rozmowy motywacyjne. Nagrody powinny być publiczne, z zauważalnym przejawem uznania.
  • Daj przedstawicielom pokolenia X nieco większą swobodę w osiąganiu celów: mów im, co mają robić, ale pozwól im decydować, jak osiągnąć cel. Utrzymuj otwarte kanały komunikacji, aby umożliwić dyskusję na temat pomysłów, opinii i opinii w sposób szczery i uczciwy. Mile widziane będą praktyczne nagrody w postaci dni wolnych lub premii pieniężnych.

• Pokoleniu Y należy zapewnić wiele możliwości rozwijania swoich umiejętności i doświadczenia – postrzegaj siebie zarówno jako pouczającego przewodnika, jak i szefa. Dowiedz się, jakie są ich osobiste cele i dostosuj szersze cele firmy do tych indywidualnych celów. Komunikacja powinna być nieformalna i pozytywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *