Teoria trzech czynników opiera się na założeniu, że pracownicy mają podstawowe potrzeby ludzkie, nad którymi kierownictwo może i powinno pracować, aby je zaspokoić. Tworzenie środowiska, w którym te potrzeby są zaspokajane, skutkuje entuzjazmem pracowników.
Pomysł
W ciągu ostatnich trzydziestu lat XX wieku amerykańska firma Sirota Consulting przeprowadziła ankietę w 237 organizacjach na całym świecie działających w różnych branżach, uzyskując ponad 2 miliony odpowiedzi na temat oczekiwań pracowników w pracy. Badanie to sugeruje, że istnieją trzy główne zestawy celów stawianych ludziom w pracy (jest to znane jako „teoria trzech czynników”): równość, osiągnięcia i koleżeństwo. Dla większości pracowników żadne inne cele nie są tak ważne. Także te cele nie zmieniły się w ostatnim czasie i dotyczą różnych grup demograficznych grup i kultur. Ustanawianie zgodnych z nimi zasad i praktyk te cele są, zdaniem Sirota, kluczem do zaangażowania pracowników.
W praktyce
Spełnianie celów równości, osiągnięć i koleżeństwa jest kluczem do wysokiego morale i zaangażowania, a także warunkiem długoterminowego sukcesu. Stopień, w jakim te trzy czynniki odnoszą się do każdego, jest mniej ważny niż fakt, że dla wielu osób mają one ogromne znaczenie. Słuszność. Oznacza to sprawiedliwe traktowanie w odniesieniu do podstawowych warunków zatrudnienia. Te podstawowe warunki to:
- Fizjologiczne – np. bezpieczne środowisko pracy lub możliwe do kontrolowania obciążenie pracą.
- Ekonomiczne – obejmujące płacę, świadczenia i bezpieczeństwo pracy.
- Psychologiczne – bycie traktowanym konsekwentnie, sprawiedliwie, z uwagą i szacunkiem.
Na poczucie równości wpływa poczucie względnego traktowania. Na przykład ludzie zadają sobie pytanie, czy jestem traktowany sprawiedliwie w stosunku do moich rówieśników i współpracowników? Osiągnięcie. Oznacza to bycie dumnym ze swoich osiągnięć poprzez robienie rzeczy, które mają znaczenie i robienie ich dobrze, otrzymywanie uznania za te osiągnięcia i bycie dumnym z osiągnięć zespołu. Badania Sirota Consulting sugerują, że poczucie osiągnięć ma sześć głównych źródeł:
- Wyzwanie pracy i zakres, w jakim pracownik
potrafi zastosować swoje umiejętności i zdolności.
- Zdobycie nowych umiejętności i możliwość rozwoju, podejmowania ryzyka i poszerzania osobistych horyzontów.
- Zdolność do wykonywania pracy i posiadanie zasobów, uprawnień, informacji i wsparcia, aby dobrze wykonywać swoją pracę.
- Postrzegana ważność pracy — wiedza, że praca ma cel i wartość dla organizacji, klienta czy społeczeństwa jako całości.
- Uznanie za wyniki – ma ono zarówno charakter niefinansowy, jak i finansowy.
- Duma z organizacji – wynikająca z celu firmy, sukcesu, etyki, jakości jej przywództwa, a także jakości i wpływu jej produktów.
Koleżeństwo. Pracownicy lubią, gdy jest ciepło, interesująco i relacje oparte na współpracy z innymi w miejscu pracy.
Do najważniejszych aspektów koleżeństwa należą:
- Relacje ze współpracownikami.
- Praca zespołowa w jednostce biznesowej pracownika.
- Praca zespołowa pomiędzy działami w określonej lokalizacji.
- Praca zespołowa i współpraca w całej organizacji.
Kapitał własny jest najważniejszym czynnikiem kształtującym zaangażowanie pracowników. Kiedy kapitał własny jest oceniany nisko, nawet jeśli osiągnięcia i koleżeństwo są oceniane wysoko, ogólny entuzjazm może być o dwie trzecie niższy. Morale pracowników jest funkcją sposobu kierowania organizacją i sposobu, w jaki przywództwo przekłada się na codzienne zarządzanie i praktyki. Entuzjazm pracowników skutkuje znaczącą przewagą konkurencyjną, ponieważ wpływa na wszystkie aspekty sukcesu biznesowego, w tym na satysfakcję klientów. Wreszcie sukces rodzi sukces, ponieważ morale napędza wydajność, a wydajność zwiększa morale w pozytywnym cyklu.