Opracowywanie strategii jest często nadmiernie rozbudowane i skomplikowane. Strategia polega po prostu na zrozumieniu, gdzie jesteś teraz, dokąd zmierzasz i jak tam dojdziesz. Wiąże się to z trudnymi wyborami w trzech obszarach: do kogo kierować reklamy, jakie produkty oferować i jak skutecznie wdrożyć strategię. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest niemożność dokonania jasnych wyborów w tych trzech obszarach.
Pomysł
Znaczenie dokonywania jasnych wyborów w zakresie trzech elementów strategii – do kogo kierować reklamy, co oferować i jak najlepiej wdrożyć –
najlepiej widać na przykładzie Nespresso, prostego w obsłudze ekspresu opracowanego przez szwajcarskiego giganta Nestlé. Choć jest prosty w wyglądzie i obsłudze, Nestlé spędziła ponad dziesięć lat na opracowywaniu produktu. Po kilku latach ograniczonych sukcesów nowa strategia poprawiła rentowność. System składa się z dwóch części: kapsułki z kawą i ekspresu. Część kawową oddzielono od części maszynowej, a maszyny były produkowane i sprzedawane przez inne firmy. Nestlé nie była już odpowiedzialna za sprzedaż ani konserwację ekspresów – co nie należało do jej specjalizacji – ale co najważniejsze, w ekspresach można było używać wyłącznie kapsułek Nespresso, co gwarantowało przyszłą sprzedaż kawy. Klient docelowy z biur do domów, a sprzedaż odbywała się wyłącznie za pośrednictwem Klubu Nespresso (telefonicznie, faksem lub stronie internetowej, z kapsułkami wysyłanymi bezpośrednio do klienta).
Aby zapewnić skuteczną strategię:
- Stwórz unikalną pozycję strategiczną dla swojej firmy. Skoncentruj się na tym, kim są Twoi klienci, jaką wartość oferujesz klientom i jak możesz to zrobić skutecznie. (Nie myl strategii z wizją, misją lub celami.)
- Dokonuj wyróżniających się i znaczących wyborów. Połącz te wybory w samonapędzający się system działań, które do siebie pasują. Do typowych błędów zalicza się utrzymywanie otwartych opcji, umożliwianie ludziom ignorowania wyborów, podejście do osiągania wzrostu, które zmusza ludzi do ignorowania nadrzędnej strategii firmy, oraz paraliż analityczny.
- Zrozum znaczenie wartości i zachęt. Kultura i wartości, pomiary i zachęty, ludzie, struktura i procesy determinują środowisko Twojej organizacji. Wpływając na zachowanie, będą one miały wpływ na powodzenie Twojej strategii.
- Zdobądź emocjonalne zaangażowanie ludzi w strategię. Każda strategia zakończy się niepowodzeniem, jeśli ludzie nie będą emocjonalnie zaangażowani w jej sukces.
- Zrozum, że zrozumienie to nie to samo, co komunikowanie się.
Wyjaśnij, dlaczego strategia jest ważna dla organizacji i jednostki.
- Nie przeocz luki między wiedzą a działaniem. Ludzie mają tendencję do robienia rzeczy pilnych, a nie ważnych.
- Nie zakładaj, że strategię mogą opracować tylko ludzie „z najwyższej półki”. Pomysły mogą pochodzić od każdego, zawsze i wszędzie.
- Zachowaj elastyczność swojej strategii. Pomysły mają trwałość. Stale dokonuj ponownej oceny odpowiedzi na pytania „kto, co i jak”. Strategia wymaga także dostosowania do warunków zewnętrznych. Pozwól więc swoim ludziom reagować i dostosowywać się, nie czekając na pozwolenie.
W każdej branży istnieje kilka stanowisk, które firma może obsadzić. Istotą strategii jest wybranie tej jednej pozycji, którą Twoja firma będzie uważać za swoją. Jeśli uda się to osiągnąć, firma będzie mogła zająć wyjątkową pozycję strategiczną.