ZARYS

Nie próbuję budować skomplikowanych modeli biznesowych dla e-biznesu, ale musimy zachować przynajmniej prosty obraz elementów typowego biznesu typu end-to-end. Nie ma żadnych specjalnych roszczeń dotyczących ekstremalnej dokładności tego modelu, ani nawet kompletności pokazanych powiązań, ale prawdopodobnie reprezentuje on główne jednostki biznesowe i działania, które były celem ulepszeń opartych na technologiach elektronicznych. Przynajmniej ma tę zaletę, że identyfikuje obszary, w których skupiają się główne indywidualne inicjatywy. Jak wyjaśniliśmy, były one historycznie podejmowane mniej więcej w oderwaniu od siebie, ale teraz wymagają aby była traktowana jako zintegrowana całość, jeśli mamy w pełni korzystać z tworzenia elektronicznego biznesu. Widzimy, że logiczne jest śledzenie rozwoju e-biznesu przez kilka wątków:

* Handel detaliczny („handel elektroniczny”), czego przykładem jest sprzedaż internetowa za pośrednictwem witryny internetowej, z naciskiem na prezentację klientom i mniejszą uwagą na funkcje zaplecza. Świadczenie tej usługi uzależnione jest od kanałów transmisyjnych do domu oraz od istnienia odpowiednich terminali krajowych.

* Systemy biznesowe dla przedsiębiorstw: pierwsze systemy elektroniczne były wykorzystywane do prowadzenia operacji wewnętrznych dla ograniczonego zakresu jednostek funkcjonalnych. Jednak początkowo niewiele myślano o połączeniu ich ze sobą, a jeszcze mniej o udostępnieniu niektórych ich funkcji online. Nowsze osiągnięcia skoncentrowały się na architekturach komponentów, które umożliwiają taką integrację bez wymiany istniejących systemów. Gdy wymiana informacji staje się pożądana między organizacjami oraz między organizacjami i ich klientami, wówczas spójne definiowanie terminów staje się krytyczne, a analiza informacji rynkowych nabiera ogromnej wartości. Zarządzanie wiedzą to modne pojęcie.

* Bezpieczeństwo operacyjne: narażenie na handel on-line wkrótce zaalarmowało firmy o potrzebie lepszych środków bezpieczeństwa w celu ochrony przed kradzieżą lub sabotażem.

* Obsługa klienta: niezależnie od wzrostu sprzedaży przez Internet, nastąpił szybki wzrost aktywności call-center. Była to głównie telefonia głosowa, z komputerowym tworzeniem skryptów standardowych procedur w dużej mierze skoncentrowanym na punkcie, czynnością pomocniczą.

* Czynności konserwacyjne: również odbywały się tradycyjną ścieżką wizyt fizycznych, ale obecnie proponuje się metody zautomatyzowane.

* Magazynowanie/logistyka: teraz również muszą być zintegrowane z łańcuchem dostaw od końca do końca, ponieważ w przeszłości były w dużej mierze pozostawione samym sobie. <br><br>

* Marketing: wreszcie kampanie marketingowe i sprzedażowe dopiero zaczynają wykorzystywać swoje umiejętności zawodowe w nowych kanałach sprzedaży on-line. W związku z tym logiczne wydawało się uporządkowanie książki pod kątem dyskretnych zmian opisanych powyżej, ponieważ w większości mieszczą się one również w domenie poszczególnych działów funkcjonalnych.

Handel elektroniczny, opracowuje prosty model biznesowy dla handlu detalicznego i omawia, jak daleko można go zapewnić za pośrednictwem krajowych łączy telekomunikacyjnych i wdrożyć na zaskakująco szerokiej gamie platform domowych.

Omówimy podstawową konstrukcję serwerów zakupowych, eBusiness Systems, jest bardziej technicznym omówieniem n-warstwowych architektur dla biznesu end-to-end, w tym pojawiających się rozwiązań dla komponentowego oprogramowania pośredniczącego zorientowanego obiektowo, przeznaczonego do łączenia rozproszonych, heterogenicznych platform z pełną niezawodnością transakcyjną. Opisuje również narzędzia pracy zespołowej dla wirtualnych przedsiębiorstw i przedstawia aktualny stan systemów zarządzania wiedzą korporacyjną.

Kluczowe znaczenie projektowania zaufanych systemów jest temat, Zaufanie, bezpieczeństwo i e-pieniądze. Tutaj postawa i rozwój rozsądnej polityki bezpieczeństwa są postrzegane jako tak samo ważne jak surowa technologia. Podano przykłady ataków i opisano rozwiązania, szczególnie w odniesieniu do metod płatności.

Serwis, zaopatrzenie i marketing, jest oparta na aplikacjach i opisuje technologie znakowania, pakowania i planowania towarów, ewolucję centrów obsługi telefonicznej oraz wspomagane elektronicznie czynności konserwacyjne. Obejmuje również niektóre aspekty, w jaki sposób można zastosować tradycyjne techniki marketingowe w przypadku on-line. Wreszcie, Załączniki zawierają bibliografię i indeks, a także kilka przemyśleń na temat niezbędnych umiejętności i postaw osób, które umożliwią prowadzenie e-biznesu. Nieco niechętnie, ponieważ uważam, że musimy być odważni lub głupi, aby przewidywać technologię i rynek, zamieszczam również kilka komentarzy, które są jedynie inteligentnym domysłem, dokąd zmierza e-biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *