Planowanie scenariuszy umożliwia organizacjom przećwiczenie przyszłości, wyjście na pole bitwy przed jej rozpoczęciem, dzięki czemu są lepiej przygotowane. Scenariusze nie polegają na przewidywaniu przyszłych wydarzeń. Ich wartość polega na pomaganiu przedsiębiorstwom w zrozumieniu sił kształtujących przyszłość. Podważają nasze założenia.
Pomysł
W latach sześćdziesiątych Pierre Wack, szef planowania grupowego w Royal Dutch/Shell, poprosił kadrę kierowniczą, aby wyobraziła sobie jutro. Promowało to wyrafinowane i elastyczne myślenie strategiczne na temat bieżącej sytuacji, umożliwiając wykrywanie i zrozumienie zmian. Pierre Wack chciał wiedzieć, czy poza dostępnością techniczną istnieją inne czynniki związane z dostawami ropy, które mogą być niepewne w przyszłości. Wymienił zainteresowane strony i zakwestionował stanowisko rządów w krajach będących producentami ropy: czy będą one w dalszym ciągu zwiększać wydobycie z roku na rok? Badając możliwe zmiany w polityce rządu, stało się jasne, że jest mało prawdopodobne, aby rządy te pozostały podatne na działania Shell. Wiele krajów produkujących ropę naftową nie potrzebowało zwiększania dochodów. Mieli przewagę, a przytłaczająca logika krajów produkujących ropę polegała na ograniczeniu podaży, podniesieniu cen i… chronić swoje rezerwy. Kiedy wojna arabsko-izraelska w 1973 r. ograniczyła dostawy ropy, ceny wzrosły pięciokrotnie. Na szczęście dla Shell praca scenariuszowa Wacka oznaczała, że Shell był lepiej niż jego konkurenci przygotowani do przystosowania się do nowej sytuacji — oszczędzając miliardy dolarów, wspiął się z siódmego na drugie miejsce w branżowej tabeli rankingowej rentowności. Wiedział, które rządy lobbować, jak się do nich zwrócić, gdzie dokonać dywersyfikacji i jakie działania podjąć w stosunku do każdego członka OPEC. Planowanie scenariuszy umożliwia liderom zarządzanie niepewnością i ryzykiem. Przede wszystkim scenariusze pomagają firmom zrozumieć dynamikę otoczenia biznesowego, rozpoznać nowe możliwości, ocenić opcje strategiczne i podjąć długoterminowe decyzje.
W praktyce
- Scenariusze nie są przewidywaniami: służą do zrozumienia sił kształtujących przyszłość. Liczy się nie tyle wiedza, jak dokładnie będzie wyglądać przyszłość, ale zrozumienie ogólnego kierunku, w jakim ona zmierza – i dlaczego.
- Zaplanuj i ustrukturyzuj proces scenariuszy: na przykład uzgadniając, kto będzie zaangażowany.
- Omów możliwe przyszłości (zwykle opierając się na możliwej przyszłości).
spojrzenie w przyszłość).
- Opracuj bardziej szczegółowo scenariusze.
- Przeanalizuj scenariusze: dlaczego mogą wystąpić, co byś zrobił, gdyby tak się stało.
• Wykorzystaj scenariusze do kształtowania decyzji i priorytetów.