Brzmi to niezwykle banalnie, ale wspólne przebywanie z pracownikami i obserwowanie ich codziennych zajęć w przyjazny sposób może pomóc w odkrywaniu i rozwiązywaniu problemów, gromadzeniu wiedzy i budowaniu cennych relacji.
Pomysł
MBWA opowiada się za sympatycznym i praktycznym stylem zarządzania, chodząc po działach, rozmawiając z pracownikami i od niechcenia obserwując proces pracy. W ten sposób można nawiązywać wartościowe relacje z pracownikami i dzielić się wiedzą. Choć zwykle towarzyszy podejściu do zarządzania „otwartymi drzwiami”, MBWA obejmuje o wiele więcej proaktywnych elementów, takich jak szukanie problemów poprzez luźną obserwację i dyskusję, zamiast czekać, aż pracownicy je zgłoszą. Organizacja, w której menedżer jest w pełni zintegrowany ze swoim zespołem, świadomy jego postaw i wyzwań, jakie przed nim stoją, stanie się silniejsza i biegli w dostrzeganiu potencjalnych problemów przed konkurencją. MBWA zrewolucjonizowała podejście wielu menedżerów do „wieży z kości słoniowej” i wkrótce została przyjęta jako część Hewlett-Packard (HP) Way — otwartego stylu zarządzania odnoszącej sukcesy firmy technologicznej Hewlett-Packard. Droga HP wkrótce stała się powszechnie szanowana i naśladowana przez globalne korporacje. Należy zadbać o to, aby pracownicy nie postrzegali wysiłków podejmowanych w ramach wzmożonej socjalizacji i obserwacji jako próby „szpiegowania” lub wytykania błędów w ich pracy. Jeśli tak się stanie, zamiast je zmniejszać, zwiększy to bariery i poziom stresu. Rozwiązanie jest proste: bądź autentyczny w swoim zainteresowaniu i zaangażowaniu. Wykonane w przyjazny i nie zagrażający sposób MBWA może przeprowadzić organizację przez trudne czasy i pomóc menedżerom w opracowaniu biznesplanu, mając dogłębną wiedzę o ludziach i zasobach, które będą go wdrażać. Oślepiająco oczywisty zdrowy rozsądek? Tak. Ważny? Tak. Często pomijany i zaniedbywany? Tak.
W praktyce
- Bądź przygotowany na uczenie się od pracowników – są oni jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy i pomysłów w Twojej organizacji.
- Korzystaj z naturalnych okazji do spotkań towarzyskich, np. we wspólnych pomieszczeniach biurowych i przy drinku.
- Rozmawiaj i buduj relacje z wieloma osobami o różnych obowiązkach w Twoim dziale.
- Zapewniaj praktyczne wsparcie i bądź niezawodny, dotrzymując wszelkich obietnic. Słuchaj, co mówią ludzie i zastanów się, jak i dlaczego to mówią.
- Wykorzystaj MBWA jako okazję do komunikowania się, wyjaśniania, zachęcania, omawiania i podejmowania decyzji.
• Rozumieć osobiste wymagania członków zespołu. Są oni odpowiedzialni za wdrażanie polityki firmy i przy podejmowaniu decyzji dotyczących strategii firmy ważne jest, aby mieć świadomość ich mocnych i słabych stron.