Kilka jasnych zasad i technik może pomóc wyprowadzić firmę znad krawędzi katastrofy.
Pomysł
Pod koniec 1999 r. w amerykańskim gigantze technologicznym Xerox pojawiły się poważne problemy. Nastąpiło zbyt wiele zmian, zbyt szybko; pojawili się nowi, oportunistyczni konkurenci; wzrost gospodarczy zwalniał; kluczowe decyzje były błędne. Kwestie te w połączeniu z wyzwaniami regulacyjnymi i związanymi z płynnością powodują ogromny spadek przychodów, odejście klientów i pracowników oraz zadłużenie wynoszące 19 miliardów dolarów. Mimo to firma Xerox, kierowana przez dyrektor generalną Anne Mulcahy, przetrwała kryzys i zanotowała niezwykły powrót. Do 2006 roku firma podwoiła cenę akcji, obniżyła koszty o 2 miliardy dolarów i osiągnęła zysk w wysokości 1 miliarda dolarów w 2005 roku. Podstawą odrodzenia Xerox była silna marka z lojalną bazą klientów, utalentowanymi pracownikami, uznaniem trzeba uważnie słuchać klientów i większej szybkości reakcji. Kluczem było odzyskanie udziału w rynku dzięki konkurencyjnej gamie nowych produktów.
W praktyce
Kilka czynników leżało u podstaw odrodzenia się Xerox, wyznaczając kluczowe obszary, którymi należy się zająć:
- Słuchaj klientów, pracowników i osób znających firmę. Stwórz kulturę dobrych krytyków i miej świadomość, że menedżerowie mogą stracić kontakt, nawet w obrębie własnej organizacji.
- Naucz się Six Sigma — może poprawić koszty i obsługę klientów, zapewniając zdyscyplinowany sposób wprowadzania ulepszeń procesów.
- Rozpoznaj potrzebę bycia „ciekawym problemem” i ciągłego szukania
sposobów na różnicowanie i doskonalenie.
- Zapewnij jasną, ekscytującą i przekonującą wizję przyszłości
wygląda jak. Ludzie cenią światło przewodnie, ponieważ daje pewność.
- Inwestuj w przyszłość i wprowadzaj innowacje. W 2005 r. dwie trzecie firmy Xerox
przychody pochodziły z produktów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich dwóch lat.
- Bądź przedsiębiorczy — znajdź sposoby na sprzedaż produktów i kontrolę kosztów.
- Zarządzaj gotówką.
• Pamiętaj, że silne przywództwo jest niezbędne. Firma opiera się na swoich ludziach, a ludzie muszą skupiać się wokół wspólnego zestawu celów i planów.