INTELIGENCJA EMOCJONALNA

https://zsf24.eu/

Inteligencja emocjonalna (EI) to zdolność człowieka do zdobywania i stosowania wiedzy na podstawie emocji własnych i emocji innych osób, aby odnieść większy sukces i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

Pomysł

Psycholog Daniel Goleman spopularyzował swój pogląd na inteligencję emocjonalną w bestsellerze z 1995 roku Inteligencja emocjonalna: dlaczego może mieć większe znaczenie niż IQ. Opierając się na pracach Howarda Gardnera i Petera Saloveya, podkreślił fakt, że EI jest widoczna w pięciu kluczowych obszarach:

  • Znajomość swoich emocji.
  • Zarządzanie emocjami.
  • Motywowanie siebie.
  • Rozpoznawanie emocji u innych.
  • Zarządzanie relacjami.

Emocje mają kluczowe znaczenie w określaniu sukcesu lidera. W czasach zmian, presji lub kryzysu posiadanie EI jest korzystne, ponieważ o sukcesie decyduje rozpoznawanie, zrozumienie i radzenie sobie z emocjami. Na przykład wszyscy możemy odczuwać złość, ale EI oznacza wiedzę, co zrobić z emocją złości, aby osiągnąć najlepszy wynik. EI pozwala nam wyczuwać i wykorzystywać emocje, pomagając nam zarządzać sobą i wpływać na pozytywne wyniki w naszych relacjach.

W rzeczywistości

EI można się nauczyć. Sukces w EI można osiągnąć poprzez podniesienie umiejętności w następujących obszarach:

  1. Samoświadomość. Pomimo tego, że nasze nastroje towarzyszą naszym myślom, rzadko przywiązujemy dużą wagę do tego, jak się czujemy. Jest to istotne, ponieważ wcześniejsze doświadczenia emocjonalne stanowią kontekst dla naszego podejmowania decyzji.
  2. Zarządzanie emocjami. Wszyscy skuteczni przywódcy uczą się zarządzać swoimi emocje, zwłaszcza trzy wielkie emocje: złość, niepokój i smutek.
  3. Motywowanie innych. Motywowanie obejmuje tworzenie wspierającego, entuzjastycznego środowiska, bycie wrażliwym na kwestie, które zwiększają lub zmniejszają entuzjazm każdej osoby, oraz zapewnianie odpowiedniego podejścia, które popycha ludzi we właściwym kierunku i prowadzi je we właściwym kierunku.
  4. Okazywanie empatii. Odwrotną stroną samoświadomości jest umiejętność prawidłowego rozumienia emocji innych i dostosowywania się do nich.
  5. Pozostań w kontakcie. Emocje są zaraźliwe: w każdej interakcji między jednostkami zachodzi niewidoczna transakcja, która sprawia, że ​​czujemy się albo trochę lepiej, albo trochę gorzej. Goleman nazywa to „tajną ekonomią” i stanowi ona klucz do motywowania ludzi.

Te „kompetencje emocjonalne” opierają się na sobie nawzajem w hierarchii. Na samym dole hierarchii Golemana (1) znajduje się umiejętność identyfikacji własnego stanu emocjonalnego. Aby przejść do następnej kompetencji, potrzebna jest pewna wiedza na temat kompetencji 1. Podobnie wiedza lub umiejętności w zakresie pierwszych trzech kompetencji są potrzebne do okazania empatii, czytania i pozytywnego wpływania na emocje innych ludzi (kompetencja 4). Pierwsze cztery kompetencje prowadzą do zwiększonej umiejętności nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji (kompetencja 5).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *