ZRÓWNOWAŻONA KARTA WYNIKÓW

https://zsf24.eu/

W Zrównoważonej karcie wyników Robert Kaplan i David Norton podkreślają kilka sposobów, w jakie przedsiębiorcy mogą zwiększyć długoterminową wartość swojego biznesu. Zrównoważona karta wyników oferuje system pomiaru i zarządzania, który łączy cele strategiczne z poprawą wyników.

Pomysł

Podejście oparte na zrównoważonej karcie wyników umożliwia menedżerom generowanie celów w czterech obszarach biznesowych, zapewniając ramy działania i regularnie oceniając postępy. Jej sukces leży w zdolności do ujednolicenia i zintegrowania zestawu wskaźników mierzących wydajność kluczowych działań i procesów leżących u podstaw działalności organizacji. Daje to zrównoważony obraz i podkreśla konkretne działania, które należy wykonać. Zrównoważona karta wyników uwzględnia cztery zasadnicze obszary – tradycyjne „twarde” mierniki finansowe to tylko jedna część. Trzy „miękkie”, wymierne środki operacyjne obejmują:

  • Perspektywa klienta – jak organizacja jest postrzegana przez klientów.
  • Perspektywa wewnętrzna – kwestie, w których organizacja musi się wyróżniać.
  • Perspektywa innowacji i uczenia się – obszary, w których organizacja musi stale się doskonalić i dodawać wartość.

Dwa z najbardziej znanych i odnoszących największe sukcesy przykładów zrównoważonej karty wyników w pracy zostały dostarczone przez Mobil Oil (obecnie Exxon Mobil) i CIGNA Insurance. W latach 1993–1995 Exxon awansował z ostatniego na pierwsze miejsce pod względem rentowności w swojej branży i utrzymywał tę pozycję przez cztery lata. W 1993 r. CIGNA Insurance traciła milion dolarów dziennie, ale w ciągu dwóch lat znalazła się w górnym kwartylu rentowności w swojej branży. Obie organizacje przypisują istotny element swojego sukcesu zrównoważonej karcie wyników.

W rzeczywistości

Rodzaj, wielkość i struktura organizacji będą determinować szczegóły procesu wdrożenia. Jednakże główne etapy są następujące:

  1. Przygotowanie i zdefiniowanie strategii. Pierwszym wymaganiem jest jasne zdefiniowanie i zakomunikowanie strategii, zapewniając, że ludzie rozumieją cele lub założenia strategiczne oraz trzy lub cztery krytyczne czynniki sukcesu, które są fundamentalne dla osiągnięcia każdego celu lub celu.
  2. Podejmowanie decyzji, co mierzyć. Cele i mierniki należy określić dla każdej z czterech perspektyw: finansowej, klientów, procesów wewnętrznych oraz perspektywy innowacji i uczenia się. Przykłady dla każdego z nich pokazano obok.
  3. Sfinalizowanie i wdrożenie planu. Konieczne są dalsze dyskusje, aby uzgodnić szczegóły celów i działań, które mają być mierzone oraz jakie dokładne miary należy zastosować. To jest prawdziwa wartość w tym podejściu: podjęcie decyzji, jakie działania podjąć, aby osiągnąć cel.
  4. Komunikowanie i wdrażanie. Deleguj zrównoważone karty wyników w całej organizacji.
  5. Publikowanie i wykorzystanie wyników. Chociaż każdy powinien rozumieć ogólne cele, ważne jest również podjęcie decyzji, kto, dlaczego i jak często powinien otrzymywać szczegółowe informacje. Zbyt wiele szczegółów może prowadzić do paraliżu analizy; za mało i korzyści przepadają. Wykorzystaj te informacje, aby kierować decyzjami, wzmacniać obszary wymagające dalszych działań i dynamicznie wykorzystywać proces.
  6. Przegląd i weryfikacja systemu. Pozwala to na wygładzenie zmarszczek i postawienie nowych wyzwań. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy zrównoważona karta wyników sprawdza się w przypadku Twojej firmy, jest wyznaczanie co roku wyższych celów pomiarowych i dalsze ich osiąganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *