Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, posiadanie właściwych ludzi na właściwych stanowiskach jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Zarządzanie talentami zapewnia stały dopływ jednego z najrzadszych, najdroższych i najważniejszych zasobów: właściwych ludzi.
Pomysł
Trudno jest znaleźć dobrych ludzi, a w czasach zmniejszającej się liczby ludności, zwłaszcza w rozwiniętych krajach zachodnich, znalezienie utalentowanych ludzi staje się coraz trudniejsze i bardziej konkurencyjne. Rozwiązaniem jest zarządzanie talentami: przyciąganie, rozwijanie i zatrzymywanie odpowiednich ludzi. Pielęgnowanie, rozwijanie i zatrzymywanie najbardziej utalentowanych ludzi wymaga konkretnych, dogłębnych umiejętności i wiedzy specjalistycznej. Znaczenie skupienia się na zarządzaniu talentami było ewidentne z doświadczeń Mellon Financial, który w latach 90. XX w. przekształcił się z tradycyjnego banku w silną firmę świadczącą usługi finansowe. Wyzwaniem było opracowanie nowych produktów i usług, sprzedaż krzyżowa klientom i ekspansja na nowe rynki. Wymagało to nowych umiejętności i innego podejścia, dlatego Mellon, pod kierownictwem dyrektora generalnego Marty’ego McGuinna, podjął kilka ważnych kroków w celu zarządzania talentami w organizacji. Wprowadzono centra doskonałości, w których eksperci opracowywali narzędzia i programy rozwoju przywództwa, które wprowadzono do każdej jednostki biznesowej w celu zapewnienia poszczególnym osobom szkoleń i rozwoju. Program rozwoju przywództwa obejmował częste spotkania kadry kierowniczej wyższego szczebla z wschodzącymi liderami. Wyjaśniono, jakich umiejętności będą potrzebować wschodzący liderzy, a poszczególnym osobom udzielono pomocy w ich rozwijaniu. Ważnym aspektem rozwoju Mellon było skupienie się na zarządzaniu talentami.
W rzeczywistości
Zajęcie się pytaniami w kilku kluczowych obszarach pomoże Ci skoncentrować się na zarządzaniu talentami w Twojej organizacji:
- Kultura korporacyjna. Jakie są Twoje priorytety? Czy Twoja organizacja ma pożądaną tożsamość i kulturę? Czy wszyscy pracownicy rozumieją Twoją wizję i podstawowe wartości? Co sprawia, że Twoi pracownicy codziennie przychodzą do pracy? Co wpływa na ich postawy i zachowania wobec klientów i siebie nawzajem?
- Rekrutacja i selekcja. Jak identyfikować i wybierać odpowiednich ludzi? Czy dobrze rozumiesz, jakie umiejętności i doświadczenie będą wymagane teraz i w przyszłości, i czy pozyskujesz najlepszych dostępnych ludzi?
- Zarządzanie wydajnością. Czy aktywnie zarządzasz wydajnością, przekazujesz informacje zwrotne i szkolisz pracowników, aby się poprawiali?
- Rozwój pracowników. Czy posiadasz odpowiednie zasoby, procesy i narzędzia do rozwoju swoich pracowników? Czy wszyscy pracownicy mają plan rozwoju osobistego mający na celu doskonalenie swoich umiejętności i maksymalizację potencjału?
- Wynagrodzenie. Czy odpowiednio nagradzasz swoich pracowników? Czy Twoje programy premiowe zachęcają i nagradzają pożądane zachowania?
- Planowanie sukcesji i rozwój przywództwa. Czy masz plany sukcesji dla kluczowych stanowisk?
• Różnorodność, zgodność i procedury. Czy Twoi pracownicy odzwierciedlają klientów i rynki, które obsługujesz? Czy wywiązujesz się ze swoich obowiązków prawnych? Czy współpracujesz z kluczowymi interesariuszami i zajmujesz się relacjami z pracownikami?