Wyjaśnij wszystkim w Twojej organizacji, jakie umiejętności muszą posiadać i jakie wyniki muszą osiągnąć, jeśli mają zamiar przejść na wyższy poziom. Pomoże im to odnieść sukces w karierze zawodowej, a przy okazji wzmocni Twój biznes.
Pomysł
Wiele organizacji jedynie deklaruje, że planuje karierę. Jednak w czasach, gdy brakuje odpowiednich ludzi i umiejętności, naprawdę opłaca się „rozwijać swój własny” talent. Jednym z przykładów dobrego działania tego rozwiązania jest firma RBS Insurance, która wyjaśnia wszystkim swoim pracownikom:
- Umiejętności potrzebne na każdym szczeblu zarządzania.
- Umiejętności, które należy rozwinąć przed przejściem na następny poziom.
- Treść roli na każdym poziomie i to, czym zajmują się poszczególne osoby.
W swojej książce The Leadership Pipeline autorzy Ram Charan, Stephen Drotter i James Noel podkreślają sześć etapów ścieżki przywództwa: samoprzywództwo, ludzie, menedżer, jednostka (osoby odpowiedzialne za realizację części przedsiębiorstwa), biznes (osoby odpowiedzialne za wyniki przedsiębiorstwa) i przywództwa w przedsiębiorstwie (osoby odpowiedzialne za więcej niż jeden biznes). W miarę jak poszczególne osoby przechodzą przez „ścieżkę przywództwa”, napotykają różne „wyzwania związane z przejściem” – na przykład przejście do swojej pierwszej roli polegającej na zarządzaniu ludźmi, podczas przechodzenia od przywództwa własnego do przywództwa ludźmi. Koncentruje się również na stanowiskach specjalistycznych, takich jak prawnik, księgowość, marketing i finanse. Zaletą zarządzania zmianami przywództwa jest to, że zapewnia ramy rozwoju przywództwa, podkreśla, jak wygląda sukces na każdym etapie i opisuje, w jaki sposób doskonalić umiejętności – od nowych pracowników po kadrę kierowniczą najwyższego szczebla. Zapewnia także spójność w całej firmie, a przede wszystkim wyjaśnia, jak przygotować się do awansu zawodowego. Schemat przywództwa spełnia trzy potrzeby biznesowe. Zapewnia jasność co do tego, co jest wymagane, sprawia, że odpowiedni rozwój jest dostępny dla wszystkich i pomaga skoncentrować działania rozwojowe. Jednostki odnoszą ogromne korzyści z jasnej i przejrzystej ścieżki kariery.
W rzeczywistości
- Zidentyfikuj różne etapy lub poziomy przywództwa w Twojej firmie.
- Dla każdego poziomu zdecyduj: a) jakie umiejętności są wymagane, b) jakie działania są zaangażowane i co faktycznie robią liderzy na tym poziomie, c) w jaki sposób lider musi przygotować się do następnego poziomu – jakich umiejętności i działań brakuje, które będą być potrzebne na wyższym poziomie?
• Zapewnij praktyczne procesy i narzędzia, takie jak planowanie rozwoju osobistego, coaching i programy rozwojowe, które pomogą w dokonaniu przejścia.