COACHING I NADZÓR

https://zsf24.eu/

Coaching jest kluczową umiejętnością przywódczą i obszarem działalności, który w ostatnich latach dramatycznie się rozwinął. Wyzwaniem jest jednak zapewnienie, aby coachowie wewnątrz i na zewnątrz organizacji byli jak najbardziej skuteczni. Nadzór stanowi ważną część odpowiedzi.

Pomysł

Coaching menedżerski jest wysoce skuteczny, coraz bardziej popularny i drogi. Firma szybko się rozwijała i nieuchronnie przyciągała ludzi o niższych kwalifikacjach. Wyzwaniem jest zatem wybór trenera o odpowiednim poziomie wiedzy specjalistycznej, który zapewni zwrot z inwestycji. Jednym z kluczowych elementów przy podejmowaniu tej decyzji jest to, czy trener jest nadzorowany. Wymaga to zaangażowania doświadczonego eksperta, który zapewnia coachowi obiektywne i poufne wsparcie. Nadzór jest często zaniedbywany, choć jest istotny z kilku powodów. Jeśli ktoś wspiera coacha, pojawia się inna perspektywa, dzięki czemu klienci otrzymują dwóch ekspertów w cenie jednego – zwłaszcza cenne w obliczu złożonych, nierozwiązywalnych problemów lub trudnych wyborów. Ponadto superwizja, przekazując informację zwrotną, pomaga zapewnić jakość: jest to ważna kwestia w branży pozbawionej regulacji, w której każdy może nazywać siebie coachem kadry kierowniczej. W rzeczywistości superwizja szybko staje się standardem w coachingu. Association for Professional Executive Coaching and Supervision (APECS) podkreśla fakt, że coraz większa liczba dużych korporacji wymaga obecnie nadzoru nad coachami. Superwizor także przyczynia się do rozwoju coacha i chroni przed wypaleniem. Poważnym ryzykiem wśród profesjonalnych coachów jest to, że albo zepną się na głębokie wody psychologiczne ze swoim klientem, albo praca i związane z nią presje wywrą na nich psychologiczny wpływ. Superwizor może pomóc zapobiec utracie koncentracji i obiektywizmu przez coacha oraz chronić go przed nieuniknionym stresem. Zaleca się, aby typowy coach spotykał się ze swoim przełożonym na 90 minut raz na cztery do sześciu tygodni, chociaż zależy to od liczby klientów i złożoności zadania. Superwizor dba o to, aby relacja coacha z klientem nie została naruszona. Przede wszystkim superwizor wpływa jakościowo na pracę coacha. Trudno to określić ilościowo, ale niewątpliwie poprawia efektywność pracy coacha i zwrot z inwestycji (RoI). Coaching jest kosztowny, dlatego ta jakościowa metoda poprawy zwrotu z inwestycji może być znacząca.

W rzeczywistości

  • Poproś kandydata o poprowadzenie Cię przez dziesięć minut. Dzięki temu naprawdę zrozumiesz, jak działają, a także pomożesz w „teście z chemii” – niezbędnym kroku w nawiązywaniu relacji i budowaniu zaufania.
  • Upewnij się, że autokar pracuje tam, gdzie jesteś. Innymi słowy, powinni używać narzędzi i procesów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
  • Dowiedz się, jaki jest zakres wiedzy coacha na temat uczenia się dorosłych i zrozumienia zachowań. Pamiętaj, bądź ostrożny: każdy może nazwać się coachem. Z jakich modeli korzysta coach? Jak głęboka jest ich wiedza coachingowa?
  • Skorzystaj z referencji coacha i oceń jego doświadczenie. Czy mają odpowiedni poziom wiedzy praktycznej? Co osiągnęli i czym jeszcze poza coachingiem zajmują się obecnie?
  • Sprawdź, czy trener ma kwalifikacje. Coraz więcej jest kwalifikacji zawodowych.

• Na koniec udaj się do coacha z przełożonym. Pokazuje to, że coach jest pewny siebie i otwarty, może pomóc w podważeniu jego punktu widzenia i dodaje pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *