„Sześć myślących kapeluszy” to potężna technika stworzona przez Edwarda de Bono. Służy do patrzenia na decyzje z wielu perspektyw, co pomaga myśleć inaczej i uzyskać pełniejszy obraz sytuacji.
Pomysł
Wielu ludzi sukcesu myśli z racjonalnego, pozytywnego punktu widzenia. Jeśli jednak nie spojrzą na problem z emocjonalnego, twórczego lub negatywnego punktu widzenia, mogą nie docenić oporu wobec planów, nie dokonać kreatywnych skoków i przeoczyć znaczenie planów awaryjnych. I odwrotnie, pesymiści mogą wykazywać nadmierną defensywę, podczas gdy osoby emocjonalne mogą nie patrzeć na decyzje spokojnie i racjonalnie. Każdy z tych „myślących kapeluszy” to inny styl myślenia, a technika „sześciu myślących kapeluszy” pomoże Ci ocenić problemy z wielu perspektyw, umożliwiając podejmowanie decyzji łączących ambicję, skuteczność, wrażliwość i kreatywność.
W praktyce
Przyjmij inny kapelusz w zależności od sytuacji i priorytetów.
- Biały kapelusz. Skoncentruj się na dostępnych danych. Przyjrzyj się informacjom, które posiadasz i zobacz, czego możesz się z nich nauczyć. Szukaj luk w swojej wiedzy i spróbuj je wypełnić lub uwzględnić, analizując tendencje z przeszłości i ekstrapolując dane.
- Czerwony kapelusz. Przyjrzyj się problemom, korzystając z intuicji, reakcji jelit i emocji. Spróbuj pomyśleć, jak inni ludzie zareagują emocjonalnie i spróbuj zrozumieć reakcje osób, które nie znają Twojego rozumowania.
- Czarny kapelusz. Przyjrzyj się wszystkim złym punktom problemu i spróbuj zrozumieć, dlaczego może to nie zadziałać. Uwypukla to słabe punkty planu, umożliwiając ich wyeliminowanie lub zmianę lub przygotowanie dla nich planów awaryjnych. Pomaga to zwiększyć odporność planów. Jest to jedna z rzeczywistych korzyści tej techniki, ponieważ można przewidzieć problemy i im przeciwdziałać.
- Żółty kapelusz. Wymaga to pozytywnego i optymistycznego myślenia, co pomoże Ci dostrzec korzyści płynące z tej decyzji. Pomaga Ci iść dalej, gdy wszystko wydaje się trudne.
- Zielony kapelusz. Wiąże się to z opracowywaniem kreatywnych rozwiązań. To jest swobodny sposób myślenia, w którym krytyka pomysłów jest niewielka.
6. Niebieski kapelusz. Kładzie to nacisk na kontrolę procesu i jest przejawiany przez osoby prowadzące spotkania. Kiedy pomysły się wyczerpują, przydatne może być zastosowanie myślenia zielonego kapelusza, ponieważ kreatywne podejście może pobudzić nowe pomysły.