Niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi 101
Nellie Mae w 1998 roku stwierdziła, że 60% osób ubiegających się o pożyczkę na studia miało zadłużenie na karcie kredytowej, średnio 1843 USD. Jeśli Twój uczeń potrzebuje pomocy, wypróbuj kartę debetową online. Będziesz mógł kontrolować pieniądze i monitorować wydatki przez Internet lub telefon. PocketCard (pocketcard.com) to internetowa karta debetowa, która umożliwia zapewnienie studentowi wsparcia finansowego — bez konieczności odbywania szybkiego kursu zarządzania zadłużeniem z tytułu kart kredytowych!
— Pieniądze rodzinne
Badania pokazują, że jedną z nielicznych usług związanych z nieruchomościami, którą nasi klienci doceniają i za którą są gotowi zapłacić, są negocjacje. Sprzedawcy wiedzą, że silny negocjator zarabia na nich, zapewniając najwyższą cenę przy jak najmniejszym nakładzie pracy w domu, minimalizując ich odpowiedzialność za wszelkie prace, które trzeba wykonać, i przekonując kupujących do zapłaty za kosmetyczne naprawy. Kupujący są świadomi, że sprytny targujący się może zaoszczędzić sporo pieniędzy, negocjując cenę na dom ich marzeń, zapewniając im najlepsze warunki, upewniając się, że naprawy zostaną opłacone przez sprzedającego i być może nakłaniając sprzedawcę do przeniesienia drugiej pożyczki. Ludzie w Ameryce na ogół nie lubią się targować, ponieważ nie są do tego przyzwyczajeni i jakoś wydaje się to nachalne i niegrzeczne. W innych miejscach, takich jak Chiny, Meksyk i Bliski Wschód, ludzie negocjują wszystko przez cały dzień, więc są bardziej doświadczeni niż my. Amerykanie mogą nie chcieć sami negocjować, ale z pewnością chcą korzyści, jakie może to przynieść. Bardziej niż doceniają to, jeśli ich agent nieruchomości może stanowczo przemawiać w ich imieniu i utrzymać się przy stole negocjacyjnym. Więc jeśli chcesz zarabiać tyle, ile jesteś wart, musisz nauczyć się, jak zostać doskonałym negocjatorem. Uczestnictwo w zajęciach zwiększy Twoje umiejętności i pewność siebie w targowaniu się o duże i małe przedmioty w imieniu Twoich klientów. W mojej książce Black Belt Negotiating pokazuję, jak bardzo proste zasady stosowane od tysięcy lat mogą dać ci przewagę w negocjacjach. Przedstawiam w nim siedem kroków do udanych negocjacji:
Krok pierwszy: poznaj podstawy. Istnieją podstawowe zasady negocjacji, które należy opanować, jeśli chcesz się utrzymać. Zaczyna się od tego, by nie bać się targować. Wielu z nas niechętnie nawet próbuje, bo boimy się przegrać. Ale nie ma nic do stracenia. Zanim zacząłeś, nie było żadnej umowy i być może odejdziesz z pustymi rękami, więc naprawdę nic nie stracisz. A kto wie, może sam siebie zaskoczysz i wygrasz.
Krok drugi: Przeprowadź przygotowanie przed walką. Zanim usiądziesz do stołu negocjacyjnego, musisz dowiedzieć się wszystkiego o swoim przeciwniku, środowisku, w którym będą toczyć się negocjacje i samej własności.
Krok trzeci: rozgrzewka. Musisz sprawić, by druga strona czuła się komfortowo przed rozpoczęciem negocjacji; to prawdopodobnie zainspiruje cię do bardziej pozytywnego nastawienia.
Krok czwarty: Pierwsza runda negocjacji. W tym miejscu rozpoczyna się sparing, w którym obie strony składają oferty i kontroferty, aby sprawdzić, czy ich podstawowe potrzeby mogą zostać zaspokojone. Jeśli nie, odejdą.
Krok piąty: znajdź złoty środek. Tutaj upewniasz się, że wszystkie Twoje potrzeby zostały spełnione i zaczynasz dodawać swoje życzenia.
Krok szósty: zamknięcie. Zamykasz transakcję i gratulujesz drugiej stronie zawarcia tak dobrej umowy. Bycie łaskawym na tym etapie ma kluczowe znaczenie dla scementowania umowy; w przeciwnym razie druga strona może później wycofać się, jeśli żywi żal lub urazę.
Krok siódmy: Ciągłe doskonalenie. Po każdej sesji negocjacyjnej najlepsi negocjatorzy zawsze poświęcają czas na ocenę swoich wyników i dążenie do poprawy.
Najlepsi negocjatorzy uczą się, że negocjacje to nie tylko targowanie się o cenę. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz odrobić pracę domową przed rozpoczęciem negocjacji. Pomoże ci to opracować jasną listę życzeń i potrzeb, zaplanować plan przedstawienia sytuacji klienta w życzliwy sposób (bez ujawniania zbyt wiele), opracować skuteczne kontroferty i wymyślić kreatywne rozwiązania – umiejętności, których można się nauczyć. Przećwicz to, czego się nauczyłeś, w miejscach niskiego ryzyka, takich jak wyprzedaże garażowe i pchle targi, zanim zabierzesz to do wielkiego namiotu — negocjując dom za pół miliona dolarów. Ćwiczenie nowo nabytych umiejętności tak często, jak to możliwe, uczyni cię mistrzem i da ci znaczną przewagę nad konkurencją. Twoi klienci będą zachwyceni, gdy zobaczą, że w swoim rogu mają czarny pas, podczas gdy po drugiej stronie jest tylko uliczny wojownik. W obcych krajach, kiedy tylko masz okazję, obserwuj, jak ludzie się tam targują. Uważnie obserwuj ich interakcje, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie pieniądze są cenne. Nie targują się o dreszczyk emocji, targują się o to, by położyć jedzenie na stole. Możesz sobie wyobrazić, jak bardzo są zmotywowani. Jednym z pierwszych sposobów, w jaki sprzedawca sprawdzi umiejętności negocjacyjne potencjalnego agenta wystawiającego, jest sprawdzenie, czy obniży ona swoją prowizję. Wielu uważa, że jeśli nie potrafisz uzasadnić wartości własnych usług, nie będziesz w stanie skutecznie negocjować w imieniu swojego klienta. I może mają racje. Sprzedaj swoją wartość i nie obniżaj prowizji. Pamiętaj, ludzie nie dostają tego, na co zasługują, dostają to, co wynegocjują