Część VIII … [PDF]Mówisz dobrze za siebie

Większość ludzi, przygotowując przemówienia, pomija dwie główne prawdy - prezentacje i scenariusze:

•  Muszą być napisane.
•  Muszą być wypowiedziane.

To może wydawać się śmiesznie oczywiste, ale potraktuj te zasady poważnie, a będziesz daleko przed innymi, niezależnie od tego, jakie masz. Wiele osób zakłada, że staną na wysokości zadania i wykorzystają wiele z tego, co mówią, gdy są na scenie lub po prostu się przedstawiają. Albo piszą przemówienie jak kawałek literatury, a potem dziwią się, jak trudno jest je dobrze wygłosić. Bez względu na długość lub wagę Twojego wypowiedzi - od przemówienia, które trwa zaledwie kilka sekund, po formalną prezentację - proces planowania i pisania, który omawiam, daje Ci podstawy, których potrzebujesz. Pokazuję Ci też, jak dać sobie przewagę w sytuacjach, w których musisz myśleć na nogach. Stawka może być wysoka, gdy bronisz punktu widzenia lub konfrontujesz się z opozycją. Możesz przygotować się tak, jak robią to liderzy biznesu i politycy: tworząc punkty rozmów. Zacznę od podstawowego narzędzia waszego arsenału komunikacji, Mowy Windy. Musi być krótki, ale mocny!

Budowanie mowy w windzie

Przemowa windy, znana również jako prezentacja windy, jest niezbędnym narzędziem biznesowym, którego potrzebujesz podczas interakcji ze światem zewnętrznym, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy pracujesz dla siebie. Czasami potrzebujesz go również w świecie "wewnętrznym", zwłaszcza jeśli jesteś zatrudniony w dużej organizacji z wieloma działami, które nie rozumieją się dobrze. Nazwa pochodzi od tego wyzwania: Gdybyś znalazł się w windzie z kimś, z kim chciałbyś się połączyć, jak byś się przedstawił w czasie potrzebnym na podróż z niskiego piętra na wyższe? Lub odwrotnie. Co powiedziałbyś drugiej osobie, aby znaleźć wspólną płaszczyznę? Pomyśl o tym jako o przemówieniu w miniaturze, aby się przedstawić. Od tego zależy skuteczne nawiązywanie kontaktów osobistych, więc nie pozostawiaj tego, co mówisz przypadkowi. Zaplanuj, napisz, edytuj, przećwicz, dostosuj. Większość biznesmenów i profesjonalistów, którzy odnieśli sukces, ma obsesję na punkcie tego samego wprowadzenia i nieustannie pracuje nad jego rozwojem. Gdy już to zrobisz, wszędzie zabieraj swoją osobistą wypowiedź. Jeśli uważasz, że tego nie potrzebujesz, nie wychodzisz wystarczająco dobrze! Wyzwaniem w przemówieniu windy jest stworzenie bardzo zwięzłego, wypowiedzianego oświadczenia, które mówi osobie, z którą rozmawiasz, kim jesteś, co robisz i jak to się do niej odnosi. To samo podstawowe pytanie, które napotykamy, pisząc dobry e-mail: dlaczego ta osoba powinna się tym przejmować? Jeszcze nie tak dawno zwykłą rekomendacją było stworzenie mowy o długości około 30 sekund. Wtedy preferowaną normą stało się 20 sekund. Ale sprawy nabierają tempa. W tym winda. Moją najlepszą obecną radą jest celowanie przez 15 do 20 sekund. Możesz zachować dodatkowe 10 sekund lub więcej w rezerwie i użyj ich, jeśli wyczujesz dobrą reakcję publiczności. Ale 15-sekundowa wersja musi stać sama. Niektórzy trenerzy uczą ludzi, aby mieli coś do powiedzenia podczas zapalonej zapałki. Jeśli nie skończyli do czasu, gdy zapałka się wypali, cóż… . Piętnaście sekund pozostawia wiele niedopowiedzeń, więc musisz przejść do swojej podstawowej wiadomości. Ale zwięzłość jest dobra. Skuteczne przemówienia w windzie to początek rozmowy. Jeśli potrafisz wzbudzić trochę ciekawości i zadać pytanie, trafisz w sedno. Aby utworzyć nową mowę windy lub ulepszyć istniejącą, użyj tej samej struktury, która działa w przypadku wiadomości e-mail, ofert i blogów. Zapytaj i odpowiedz: Jaki jest mój cel? Kim są moi odbiorcy? Jak najlepiej połączyć te dwie rzeczy? Zasadniczo musisz skrystalizować swoją przewagę konkurencyjną i przekazać to, co wyjątkowo oferujesz. Część 10 koncentruje się na tym, jak to zrobić w kontekście poszukiwania pracy, a Część 14 mówi o identyfikowaniu propozycji wartości dla firm. Polecam przeczytanie jednego lub obu i skorzystanie z tego procesu, aby znaleźć sedno Twojego przesłania. Poniższe sekcje dostosowują pomysły do stylu i wymagań komunikacji mówionej.

Zdefiniuj swój cel

Każda osoba i każda sytuacja mogą się różnić, ale generalnie staraj się połączyć poprzez swoją przemowę windy z kimś, kogo jeszcze nie znasz - lub, co ważniejsze, z kimś, kogo zna - kto może mieć wspólne zainteresowania lub połączyć cię z potrzebną szansą . Dobre przedstawienie się jest częścią ogólnego marketingu. Pomaga budować rekomendacje na dłuższą metę. Zwróć uwagę na to, co dzieje się na spotkaniach, kiedy ludzie są proszeni o przedstawienie się grupie jeden po drugim. Kiedy ktoś skutecznie pozycjonuje się, przekaz jest często dyskretny, ale prawie zawsze zauważysz, że co najmniej jedna osoba poszuka mówcy, aby kontynuować i poprosić o wizytówkę. Zapadająca w pamięć prezentacja - taka, która jest odpowiednia dla publiczności - jest pamiętana i może być wykorzystywana przez więcej ludzie później. Korzystając z procesu, przez który Cię prowadzę, możesz sam wygenerować tego rodzaju zainteresowanie. Używając minimowy, pamiętaj, że to tylko pierwszy krok w budowaniu relacji. Ufaj, że nie możesz nic powiedzieć, co zapewni Ci pracę lub ofertę doradztwa na miejscu. Zamiast tego postaraj się zrelaksować i znaleźć miejsce do spotkania. Punkty kontaktowe mogą być czysto zawodowe lub bardziej osobiste (jak wspólne zainteresowanie operą lub zabytkowymi samochodami). Jeśli perspektywy są obiecujące, możesz zidentyfikować okazję do kontynuowania znajomości.

Definiowanie odbiorców

Nie możesz wykonać dobrej roboty w przemówieniu w windzie, jeśli nie pomyślisz o perspektywie słuchaczy: co ich interesuje, co chcą wiedzieć, perspektywa ich publiczności: co ich interesuje, co chcą wiedzieć, ich problemy i dlaczego chcieliby cię poznać. Dobre wprowadzenie dotyczy bardziej "nich" niż "mnie". Z tego powodu eksperci ds. networkingu zawsze zachęcają kogoś, kogo właśnie poznali, do wypowiedzenia się jako pierwszy. Słuchają uważnie, z pełnym skupieniem i szukają sposobów, w jakie mogą dostosować własne wprowadzenie i konkretne sposoby, aby przynieść korzyści danej osobie. Oczywiście podczas tworzenia prezentacji windy rzadko masz na myśli jedną osobę. Zacznij więc od myślenia w kategoriach cech grupy: co członkowie mogą mieć ze sobą wspólnego. Obawy członków izby adwokackiej bardzo różnią się od tych, którzy należą na przykład do stowarzyszenia medycznego lub architektonicznego. Jeśli grupa składa się z twoich rówieśników lub klientów, wiesz o nich dużo i możesz łatwo stworzyć użyteczny profil grupy.

Wypróbuj to: Dobrym sposobem na rozbudzenie profilu grupowego jest wizualizacja idealnego klienta lub połączenia. Zastanów się, co go najbardziej interesuje i jak się z tym zgadzasz. Co trzyma ją w nocy? Jakie są jej problemy i jak możesz pomóc jej je rozwiązać? To da ci dobre pomysły na skupienie się na ludziach z tej samej branży.

Analiza celu i potencjalnych odbiorców daje dużą premię: pokazuje, gdzie się pojawić - miejsca, wydarzenia i okazje, które umożliwiają nawiązywanie kontaktów z ludźmi, którym chcesz opowiedzieć swoją historię. To strategiczne myślenie pozwala uniknąć błędu popełnianego przez wielu biznesmenów: inwestowania całego swojego czasu w ludzi podobnych do siebie. Jeśli jesteś agentem nieruchomości, z pewnością możesz się wiele nauczyć od innych agentów i cieszyć się ich firmą, a być może tworzyć strategiczne partnerstwa. Ale jeśli chcesz sprzedawać, mądrze jest iść tam, gdzie są Twoi kupujący. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, gdzie gromadzą się Twoi potencjalni klienci. (Dobrym źródłem informacji jest strona www.meetup.com, która zawiera wyczerpującą listę grup interesu w Twoim obszarze geograficznym według tematu. Wyszukiwanie online również przyniesie odpowiednie stowarzyszenia biznesowe i zawodowe).

Strategowanie treści

Jeśli pracujesz nad deklaracją własnej wartości, jesteś na dobrej drodze do dobrego przemówienia w windzie. Przejrzyj swoją podstawową wiadomość, aby znaleźć zdanie, które jest zbliżone do wyrażenia pojedynczego najważniejszego punktu, który chcesz przekazać. Następnie wyobraź sobie to na nowo w słowach, które działają na ucho. Na przykład, oto deklaracja wartości Jeda, której używam jako demonstracji:

Artysta, historyk sztuki i administrator z doświadczeniem i zaawansowanym szkoleniem w zakresie archiwizacji, konserwacji i fotografii. Specjalistyczna wiedza specjalistyczna w zakresie projektowania systemów komputerowych w celu wydajniejszego i oszczędniejszego wykonywania prac administracyjnych. Znakomite umiejętności interpersonalne, biegły w szkoleniu ludzi do radosnego korzystania z nowych technologii.

Gdyby Jed poszedł na spotkanie administratorów muzeów, mógłby dostosować to do powiedzenia:

Cześć, jestem Jed White. Jestem specjalistą od technologii artystycznych. buduję programy komputerowe, które oszczędzają muzeom mnóstwo pieniędzy. Ostatnio na przykład pokazałem Archive House, jak wiele pracy wykonanej ręcznie przerobić na metody cyfrowe. I szkolę ludzi w zakresie nowych technologii, więc są z tego zadowoleni. W tej chwili szukam możliwości zatrudnienia.

Zadaniem Jeda było tutaj przetworzenie treści w konwersacyjne, łatwe do powiedzenia, konkretne stwierdzenie, które koncentruje się na jego najważniejszym atucie dla tej publiczności. Taktowałem tę mowę na około 20 sekund - szybkość dostarczania różni się znacznie w zależności od regionu, w którym dorastałeś, co ma wpływ na twoją mowę. Zwróć uwagę, ile możesz w tym czasie przejść. Pierwszym imperatywem dobrego przemówienia, bez względu na jego długość, jest napisanie go - na papierze lub komputerze. Pozwala to przyjrzeć się, przemyśleć, edytować i udoskonalać. Drugim imperatywem jest powiedzenie tego. Nic nie zastąpi mówienia tego na głos, ponieważ ostatecznie jest to komunikacja ustna i musi być dopracowana w oparciu o dźwięk. Oczywiście chcesz, aby twoja mowa wydawała się spontaniczna, zwłaszcza jeśli jest to ton windy, więc jest trzeci imperatyw: ćwicz. Kiedy myślisz, że jesteś gotowy, wypróbuj go na znajomych i zobacz, jak zareagują. Następnie dopracuj go dalej. Ale niekoniecznie musisz recytować słowo w słowo to, co stworzyłeś. Co ważniejsze, musisz całkowicie zinternalizować swoją wiadomość, aby bez stresu móc słuchać rozmówcy z całą anteną i dostosowywać ją na miejscu. Niezależnie od tego, czy pracowałeś nad deklaracją podstawowej wartości, czy dopiero zaczynasz swoją przemowę windy od podstaw, zastanów się intensywnie, komu pomagasz. Niezależnie od produktu lub usługi, ostatecznie ktoś na tym skorzysta. Dowiedz się, jak i jakie są te korzyści. Pomyśl także o tym, czym w swojej pracy jesteś pasjonatem, a co sprawia, że czujesz się najbardziej dumny. Dostosuj przemówienia windy do publiczności i okazji. Ekspert ds. optymalizacji pod kątem wyszukiwarek może powiedzieć to odbiorcom dyrektorów marketingu:

Nazywam się Marian Smith, a moją grupą konsultingową jest SEO-Plus. Moją misją jest umieszczanie firm na szczycie wyników wyszukiwania Google. Jestem tajną broią działu marketingu.

Do pokoju pełnego przedsiębiorców może powiedzieć:

Jestem Marian Smith z SEO-Plus. Moja firma to punkt kompleksowej obsługi dla marketingu online, strony internetowe i wsparcie w mediach społecznościowych. Wyrównujemy pole gry dla małych firm - i wiemy, jak to zrobić niedrogo. A my jesteśmy mistrzami SEO.

Oto kilka bardziej reprezentatywnych prezentacji wind, które poruszą Twoje myślenie:

Jestem trenerem personalnym i pracuję ze starszymi kobietami, które czują się bez formy. Projektuję niestandardowe programy, z którymi czują się komfortowo i uczę ich samodzielnego wykonywania. Kilka sesji ze mną często robi niesamowitą różnicę w ich życiu.
Jestem planistą finansowym. Uważam, że planowanie finansowe jest tak ważne dla wszystkich, że nie powinno być usługą zarezerwowaną dla superbogatych. Dlatego pracuję przez telefon, aby dobre porady były przystępne. Daję ludziom to, co chcą wiedzieć - jak zapłacić za studia, sfinansować emeryturę lub kupić dom - niezależnie od ich celu.
Zwróć uwagę, jak krótkie przemówienie windy może generować pytania. Zachowaj odpowiedzi w twojej mentalnej kieszeni. Przykładowa wymiana:
Dentysta: Jestem Melanie Black. Jestem dentystą i specjalizuję się w przedszkolakach. Wymyśliłem, jak zapewnić im dobre wrażenia, aby nie bali się pójścia do dentysty. W ten sposób przez całe życie będą szczęśliwie dbać o zęby.
Słuchacz: Hmm… jak to robisz?
Dentysta: Dużo czasu poświęcam na pokazanie im całego sprzętu, który jest pomalowany na jasne kolory. Daję im zestaw narzędzi do zabrania do domu. Oczywiście minimalizuję ból, ale powiedz im prawdę, jeśli coś może boleć przez kilka sekund. Prawie zawsze to akceptują. Czy mogę dać ci moją wizytówkę, jeśli pomyślisz o kimś z małymi dziećmi, kto doceniłby takie podejście?

Aktywnie obserwuj, co sprawdza się w Twoim środowisku branżowym i na co reagujesz. Eksperymentuj z własnymi mini-boiskami i rozwijaj to, co działa najlepiej. Oto kilka niezawodnych strategii:

•  Bądź konkretny i konkretny na temat tego, co robisz i komu to przynosi korzyści; uogólnienia sprawiają, że brzmisz jak wszyscy inni.
•  Używaj krótkich słów i zdań i twórz je tak, aby brzmiały jak mowa naturalna, a nie zapamiętane stwierdzenie.
•  Spraw, aby Twój skok był niezapomniany i łatwy do powtórzenia.
•  Popraw swój nastrój i głos, aby brzmiał pozytywnie, entuzjastycznie i żywo.
•  Napełnij swoje słowa pasją do tego, co robisz.
•  Wspieraj swoją wiadomość dobrą mową ciała i mimiką.
•  Ćwicz go do momentu, w którym zabrzmisz spontanicznie i możesz go dostosować na miejscu. To pomysł, którym chcesz się komunikować - za każdym razem możesz wyrazić go inaczej, w zależności od rozmowy i okazji.

Powitaj pytania, które może zadać Twój słuchacz i przygotuj się na odpowiedź:

"Jak to robisz?" "Jaką możliwością jesteś zainteresowany?" "Jak to działa?"

Przemówienia w windzie nadają się do zamknięcia własnym bezpośrednim pytaniem. Do każdego z przykładów, które przytaczam, możesz z odpowiednią wariacją powiedzieć: "Czy znasz kogoś, kto tego potrzebuje?" A przynajmniej: "Czy mogę dać ci moją wizytówkę?" W wielu sytuacjach dobrze jest poprosić o to, czego chcesz. Jeśli szukasz pracy lub zmiany w karierze, dodaj to do końca swojego wprowadzenia lub poruszaj to w dalszej części rozmowy. Pomóż swojemu słuchaczowi, opisując dokładnie swoje potrzeby. "Szukam pracy w marketingu" jest o wiele mniej prawdopodobne, że skubię coś niż:

Jestem weteranem od pięciu lat w branży usług finansowych. W tej chwili pracuję na dodatkowym dyplomie z marketingu, ponieważ to jest to, co naprawdę chcę robić. Chcę teraz przenieść się do marketingu w miejscu, w którym moje doświadczenie będzie wartościowe. Czy możesz pomyśleć o kimś, z kim mógłbym porozmawiać?

Nie ma gwarancji, ale jeśli jesteś we właściwym miejscu, osoba, z którą rozmawiasz, prawdopodobnie rozejrzy się po pokoju, aby znaleźć dopasowanie lub dać ci trop. Jeśli jesteś zupełnie nowy na rynku pracy lub prawie, możesz to również powiedzieć. Ale bądź świadomy własnych atutów i mów z siłą. I mów o sobie jako profesjonaliście!
Jestem specjalistą ds. marketingu, który niedługo ukończy program w Tennyson. Pracowałem jako stażysta w kilku firmach. Zeszłego lata pracowałem w PepsiCo. Szczególnie interesuje mnie kontynuowanie tego, czego się tam nauczyłem - jak zintegrować media społecznościowe z tradycyjnym marketingiem. Czy możesz zasugerować komuś, z kim mógłbym o tym porozmawiać?
Większość młodych ludzi nie docenia wartości osobistego nawiązywania kontaktów i entuzjazmu, z jakim zazwyczaj przyjmują ich stowarzyszenia i grupy zawodowe. Wiele stowarzyszeń opracowuje programy mające na celu nawiązanie kontaktu ze studentami, którzy są kluczowi dla przyszłości branży i stowarzyszenia. Często mają rozsądną stawkę członkostwa studenckiego, a w wielu przypadkach możesz chodzić na spotkania bez płacenia za członkostwo. W ostatnich latach niektóre stowarzyszenia zaczęły w podobny sposób przyjmować bezrobotnych specjalistów w swoich dziedzinach. Bez względu na wiek i status zawodowy, jeśli dążysz do zmiany lub potrzebujesz potencjalnych klientów, zjaw się!

Reprezentowanie swojej organizacji i siebie

Kiedy przedstawiasz się jako przedstawiciel swojej firmy lub innej organizacji, mówisz o tym. Często skupianie się na sobie nie jest właściwe, gdy rozmawiasz z potencjalnymi klientami lub grupami branżowymi. Ale określ swoją rolę. Na przykład:

Nazywam się Nancy Williams i jestem szefem rozwoju biznesu w Brash and Brumble. Jesteśmy lokalną firmą, która pomaga prawnikom rozwijać ich markę poprzez nowe strategie w mediach społecznościowych. Moja rola to….

Twój opis organizacji powinien najlepiej wynosić od 15 do 20 sekund kluczowej wartości stworzonej w podobny sposób, jak osobisty pokaz windy. Powinien spełniać te same kryteria - zapadalność, ostre skupienie, entuzjastyczny ton. Twoja firma może mieć gotową prezentację, sposób na wyjaśnienie organizacji, którą możesz dostosować. Jeśli jesteś właścicielem jednoosobowego przedsiębiorstwa, możesz wypowiadać się w imieniu własnym lub firmy i używać redakcyjnego "my", jeśli chcesz:

Jestem Mark Smith, a moja firma to Four Legs on the Run. Przewozimy konie na terenie całego kraju na wyścigi i zawody….

Nie zapominaj, że w sytuacji, gdy mówisz w windzie, ludzie, z którymi rozmawiasz, są tak samo chętni do nawiązania nowego kontaktu i bycia wysłuchanym. Słuchaj obydwoma uszami. Jeśli wyczuwasz możliwość kontynuowania, pomagając komuś nawet w niewielkim stopniu, skorzystaj z niej. Świetni networkerzy nawiązują relacje, wysyłając odpowiedni wycinek lub link, lub informacje o celu podróży lub coś innego, co się pojawiło. Lub jeśli wymiana jest obustronnie obiecująca, a wspólny grunt jest jasny, proponują kawę lub bardziej formalne spotkanie. Jeśli wypracowanie dobrej mowy windy wydaje się być dużym problemem, rozważ korzyści uboczne. Odnalezienie tego, kim jesteś, pozwala Ci skupić się na całej komunikacji, w tym na Twojej stronie internetowej, profilach internetowych i informacjach o Tobie podczas pisania bloga lub artykułu. Niektórzy używają wersji na swoim papierze firmowym lub podpisie w wiadomości e-mail. I ćwiczyłeś tę samą metodologię, która będzie ci dobrze służyć we wszystkich prezentacjach, które możesz wygłosić, które trwają dłużej niż 20 sekund, które omówię dalej. Magia uczenia się dobrych technik komunikacji polega na tym, że działają one na wszystko, do czego jesteś powołany lub do czego zdecydujesz się napisać, a wszystko, co dobrze piszesz, pomaga ci powiedzieć innym ludziom, kim jesteś i co możesz zrobić. Wiedz kim jesteś, a reszta podąża za

Przygotowywanie i wygłaszanie prezentacji

Jak często podkreślają trenerzy prezentacji, wiele osób postrzega wystąpienia publiczne jako dosłownie gorsze niż śmierć. Nigdy nie widziałem badań na ten temat, ale wydaje się, że perspektywa prezentacji przeraża większość ludzi. Jednak efektywna prezentacja jest coraz bardziej istotna w dzisiejszej kulturze biznesowej, więc jeśli należysz do strachu, musisz to przezwyciężyć! Możliwości bezpośredniego kontaktu z odbiorcami są jak nigdy dotąd. Każdy może zorganizować webinarium, teleseminarium lub warsztaty online za pośrednictwem wideo, Skype, Zoom lub innego nowego oprogramowania do wideokonferencji. Być może będziesz musiał wygłosić przemówienia lub prezentacje konferencyjne. Możesz też zostać zaproszony do udziału w panelach seminaryjnych lub dzielić się swoją wiedzą lub punktem widzenia mniej formalnie. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej interaktywna prezentacja, tym bardziej potrzebne jest natychmiastowe myślenie, w przeciwieństwie do wygłaszania monologu. Ale myślenie punktowe jest potrzebne, w przeciwieństwie do wygłaszania monologu. Ale musisz być tak samo przygotowany, aby go unieść. Dlatego zajmuję się najbardziej wymagającym trybem prezentacji, z jakim mogą się zetknąć czytelnicy: dostarczaniem informacji i pomysłów lub dzieleniem się swoim know-how z dużą lub ważną publicznością. Niekoniecznie stoisz na peronie: możesz dostarczyć wiadomość w sali konferencyjnej lub narożnym biurze. Możesz dostarczyć go za pomocą wideo. Ale niezależnie od kanału i formalności, gdy okazja ma znaczenie, chcesz być najlepszy. Wypróbowany i prawdziwy klasyczny sposób na dobrą i komfortową prezentację sprowadza się po prostu: przygotowanie, a następnie praktyka. Dostosuj pomysły do sytuacji. Skupiają się (oczywiście) na tym, jak planować treść i używać pisania, ale dam ci również kilka wskazówek dotyczących dostarczania.

Planuję, co powiedzieć

Podobnie jak w przypadku przemówienia w windzie, podejmuj decyzje dotyczące prezentacji w oparciu o swój cel i odbiorców. Co chcesz zrobić? Zmotywować? Inspirować? Sprzedać coś? Dzielić informacje? Zaimponuj swoją wiedzą? Zmienić opinie lub zachowanie ludzi? Każdy cel wymaga innej treści, niezależnie od tematu. Im dokładniej zdefiniujesz swój cel, tym lepsze wskazówki będziesz sobie dawać. Na przykład, gdy chcesz udostępnić informacje, zastanów się, dlaczego chcesz je udostępnić. Pomaganie widzom w cięższej i mądrzejszej pracy różni się od dążenia do zapisania członków publiczności na coaching jeden na jednego. Pierwszy cel wymaga zmotywowania odbiorców i dostarczenia praktycznych informacji instruktażowych. Aby osiągnąć drugi, należy skalibrować ilość informacji do rozdania, aby członkowie publiczności byli zachęcani, aby chcieć więcej. Odbiorcy, którym przekazujesz informacje, to druga połowa równania planowania. Jeśli jesteś naukowcem, w naturalny sposób prezentujesz inny materiał innym profesjonalistom, w przeciwieństwie do laickiej publiczności zainteresowanej czymś pożytecznym lub zabawnym. Zastanów się dokładnie nad tym, co Twoi słuchacze chcą wiedzieć, czym się martwią i na czym im zależy. Jak to, co powiesz, rozwiąże problemy? Albo ulepszyć życie, choćby odrobinę? O ile nie jesteś technicznym profesjonalistą rozmawiającym z ludźmi takimi jak Ty, prezentacje zwykle nie są medium dla głębokiego, szczegółowego, złożonego materiału. Pomimo tego, jak nadal odbywa się większość nauczania, samo uczenie się ustne nie jest zbyt skuteczne. A wizualizacje i wideo na ekranie w sposób, w jaki większość ludzi z nich korzysta, niewiele pomagają. Zawsze najlepsza praktyczna zasada: nie komplikuj. Planując prezentację, zacznij od końca. Co najbardziej chcesz, aby Twoi widzowie odeszli i zapamiętali? Najlepsi nauczyciele dążą do zwiększania wiedzy i zrozumienia swoich uczniów stopniowo, a nie gigantycznymi skokami. Najlepiej nie być przesadnie ambitnym i starać się włożyć wszystko, co wiesz, w 15 minut szybkiej rozmowy. Postaraj się skrystalizować temat swojej prezentacji - podstawowy przekaz. Ujęcie materiału z punktu widzenia i umieszczenie go w odpowiedniej perspektywie jest o wiele skuteczniejsze niż dawanie ludziom "tylko faktów". Większość z nas czuje, że już toniemy w informacjach. Chcemy wiedzieć, co oznaczają dane; co produkt lub usługa robi dla nas; co się zmieni, jeśli przyjmiemy pomysł lub zainwestujemy w wiarę.

Wypróbuj to: Aby skrystalizować swoje podstawowe przesłanie, wypróbuj go w sposób hollywoodzki: wymyśl sposób na wyrażenie go w jednym zdaniu. W rzeczywistości filmy warte miliardy dolarów mogą być finansowane na podstawie takich działań, jak "Chłopiec-robot i dziewczyna-robot zakochują się i chcą mieć dziecko". Biznesowy odpowiednik? Być może dla publiczności składającej się z menedżerów talentów: "Zainwestuj w nasze warsztaty komunikacji międzykulturowej - menedżerowie, którzy je podejmują, osiągają o 19 procent lepsze wyniki". W przypadku nowego produktu Twój motyw może być tak prosty, jak "Zainwestuj w ten gadżet, ponieważ zmniejsza on o 11 procent koszty produkcji".

Dobry początek

Zbuduj swoją przemowę o klasycznej, prostej strukturze - początek, środek, koniec. Jak w przypadku większości materiałów pisanych, najważniejszy jest trop - sposób otwierania. Nadaje ton i oczekiwania odbiorców. Staraj się angażować ludzi i przyciągać ich uwagę. Jednym ze sposobów na to jest wstępna anegdota. Ale musi być istotne i musisz być pewien, że Twoi odbiorcy to odbiorą. Ale musi być istotne i musisz mieć pewność, że Twoi odbiorcy dobrze to odbiorą. Najlepiej znaleźć przydatną anegdotę we własnym doświadczeniu. Lub wypróbuj to, co robi wielu profesjonalnych autorów przemówień: Zapytaj wszystkich znajomych, czy mają dobrą anegdotę na dany temat, miejsce lub zawód słuchaczy. Ale nigdy nie opowiadaj dowcipu, który mógłby zostać zinterpretowany jako śmiech z publiczności. Możesz śmiać się z siebie. Często jednak nie musisz być super mądry. Możesz przykuć uwagę odbiorców i wywołać uważny nastrój, po prostu mówiąc im bezpośrednio, dlaczego powinni być zainteresowani. Możesz namalować obraz problemu, który rozwiążesz i odnieść się do swojego rozwiązania; połączyć się z publicznością poprzez osobiste doświadczenie związane z przekazem; zadać pytanie retoryczne, które prowadzi do rozwiązania; lub daj im wizję tego, jak bardzo poprawi się ich życie, gdy dowiedzą się, czym chcesz się podzielić. Naprawdę nie możesz przegapić, jeśli znasz sedno swojej wiadomości i największą korzyść, jaką konkretna publiczność odniesie, zwracając uwagę. Niedawno poprowadziłem warsztaty dla nauczycieli pisania o biznesie, przedmiot obowiązkowy w programie studiów. Poproszono mnie o wyjaśnienie nowych technik budowania umiejętności pisania. Ale dekodując wcześniejsze rozmowy, zdecydowałem, że apatia uczniów jest największym problemem i że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele muszą najpierw poczuć, że nauka lepszego pisania jest zarówno ważne i interesujące. Rozpocząłem więc od: "Odkryłem, że wielu studentów jest znudzonych nauką pisania w biznesie, ponieważ nie rozumieją, jak ważne jest to dla ich kariery. Oto kilka sposobów, o których pomyślałem, że naprawdę będą się odnosić. Okazało się, że był to dobry początek, który wywołał świetną rozmowę bez poczucia krytyki nauczycieli. Pamiętaj o zasadzie WIIFM - co jest dla mnie - i postępuj zgodnie z tym zrozumieniem.

Średnio dobrze

Podobnie jak w przypadku e-maila lub innego dokumentu, przeprowadź burzę mózgów nad solidną treścią środkową, która pozwoli osiągnąć Twój cel z odbiorcami. Trzymaj się swojego tematu i uporządkuj materiał w logicznej, łatwej do zrozumienia kolejności. Pamiętaj, aby ułożyć materiał w logicznej, łatwej do zrozumienia kolejności. Pamiętaj, że nie musisz dostarczać wszechświata. Z pewnością może być za dużo dobrego, więc ustal sobie granice. Jedną z metod organizacyjnych, która sprawdza się w przypadku prezentacji, jest utworzenie listy obszarów, które odnoszą się do twojego tematu, podobnie jak tworzenie listy podtytułów do artykułu pisemnego, co wyjaśniam w rozdziale 6. Gdybyś był lekarzem wprowadzającym nowy wyrób medyczny dla publiczności inwestorów, m.in. na przykład możesz wymienić:

1. Problem rozwiązuje urządzenie X: dlaczego jest potrzebny?
2. O co prosimy i dlaczego
3. Komu urządzenie pomoże: Liczby?
4. Co zastąpi i jakie ma zalety
5. Jak powstał i powstał pomysł
6. Gdzie teraz są rzeczy?
7. Kolejne kroki: Finansowanie, którego potrzebujemy, jak zostanie wykorzystane
8. Wizja przyszłości: oczekiwany rynek

Jeśli przedstawiasz innym lekarzom, pominiesz informacje finansowe, ale możesz dodać więcej danych technicznych, plusy i minusy oraz szczegółowe wyniki badań. "Wizja przyszłości" skupiałaby się na oferowaniu większego zestawu narzędzi, aby pomóc swoim pacjentom. Gdybyś zwracał się do seniorów, którzy mogliby skorzystać na nowym urządzeniu, omówiłbyś szczegółowo, w jaki sposób im to pomoże, kto się zakwalifikuje i jak mogą kontynuować. "Wizja przyszłości" byłaby lepszym życiem, którym mogliby się cieszyć oraz kiedy i jak to się może wydarzyć. Jak w przypadku każdej prezentacji i artykułu pisemnego, im bardziej interesujące są informacje, tym lepsze, bez względu na publiczność. W przypadku urządzenia medycznego mogą istnieć anegdoty, przykłady, "zabawne fakty" lub zaskakujące odkrycia, które należy uwzględnić po drodze. W przypadku wielu tematów podejście numerowane sprawdza się dobrze i utrzymuje porządek: "Oto sześć najważniejszych zmian, które wpłyną na Twoją przyszłość w branży reklamowej". Lub "Cztery sposoby, w jakie to nowe oprogramowanie pomoże Ci zarządzać projektami". Większość odbiorców uwielbia tę strategię, ponieważ mogą odhaczać elementy, gdy się poruszasz. Numeracja daje im poczucie spełnienia i jest łatwiejsza dla mózgu. Uważność przez więcej niż kilka minut to ciężka praca dla dorosłych!

Dobrze się kończy

W razie potrzeby przedstaw swój wielki wniosek, podsumuj to, co powiedziałeś i wzmocnij to, czego chcesz. Możesz uświadomić swoim słuchaczom, dlaczego twój temat jest dla nich ważny i, jeśli to konieczne, jak zrobić następny krok lub zastosować go w życiu praktycznym. W razie potrzeby zakończ energetyzującą wizją przyszłości, która odnosi się do twojego przemówienia. Ale nie powtarzaj całej przemowy i nie nudź słuchaczy. Zachowaj krótkie zakończenie. Jak to się mówi, to nie koniec, dopóki się nie skończy. Dobre zakończenie często wymaga przygotowania się na pytania. Przygotowanie się do późniejszej sesji pytań i odpowiedzi pomaga również dostarczać pewniej. Jeśli inspirujesz trudne pytania, potraktuj to jako plus. Ale miej gotowe odpowiedzi. Przeprowadź burzę mózgów z kolegami, jeśli to możliwe, aby znaleźć prawdopodobne pytania. Zwłaszcza postaraj się przewidzieć jedno pytanie, które, jak masz nadzieję, nikt nie zada, i wiedz, co powiesz. Aby to zrobić, skorzystaj z procesu "omawiania punktów", który przedstawię w dalszej części.

Tworzenie prezentacji za pomocą pisania

Być może poza nauką o rakietach i chirurgią mózgu żadna myśl nie jest tak złożona, aby nie można jej było wyrazić jasnym, prostym językiem. Jeśli uważasz, że bycie prostym i jasnym jest wyzwaniem, potraktuj to jako sygnał, że być może będziesz musiał lepiej zrozumieć swój temat. Lub przemyśl to całkowicie. Pisanie pomaga przemyśleć treść i podejście do prezentacji, więc zacznij od kartki papieru lub ekranu komputera. W zależności od tego, jak najlepiej pracujesz, możesz:

•  Opracuj pełny skrypt na podstawie podtytułów, jeśli ta metoda działa dla Ciebie, lub stwórz zarys, który obejmuje wszystkie główne punkty. Wiele osób zaleca budowanie na nie więcej niż trzech głównych pomysłach.
•  Zidentyfikuj zestaw fragmentów pomysłów i uszereguj je w naturalny sposób, aby móc dostarczać treści w logicznej kolejności, ale zaplanuj tworzenie rzeczywistego języka na miejscu.

Przeliterowanie tego wszystkiego za pomocą Opcji 1 może wydawać się bezpieczniejsze, ale weź pod uwagę, że albo będziesz musiał przeczytać dosłownie -najgorszą technikę prezentacji - albo całkowicie ją zapamiętać. To jest bardzo trudne, a walka o zapamiętanie tego, co zapamiętałeś, zawsze kręci publiczność. Musisz więc sprowadzić swój skrypt z powrotem do wskazówek do materiału, który chcesz dostarczyć. Opcja 2 jest zatem często najlepszym rozwiązaniem. Musisz czuć się całkowicie komfortowo ze swoim materiałem: znać swoje rzeczy i znać swoich odbiorców. Przemyśl każdy obszar, który chcesz omówić, i mów do niego pojedynczo. Możesz przypomnieć sobie o swoich tematach za pomocą jednej lub dwóch kart indeksowych lub tego, co umieścisz na ekranie. Dostarczanie w ten sposób sprawia, że treść wydaje się świeża - i tak jest, ponieważ wypowiadasz słowa i odpowiadasz na mimikę, gesty i język ciała odbiorców. Jeśli podczas rozmowy brzmi to tak, jakbyś się nad tym zastanawiał, to w porządku, chyba że jesteś naprawdę powolny: przemyślana prezentacja zabiera publiczność razem z tobą i zazwyczaj dopasowuje się do ich szybkości uczenia się.

Wypróbuj to: Przydatnym kompromisem między zapamiętywaniem całości a tworzeniem tego na bieżąco jest napisanie scenariusza i staranne przećwiczenie swojego debiutu, aby rozpocząć z maksymalną pewnością. Koniecznie poeksperymentuj ze znajomymi przed wydarzeniem.

Ani projekt, ani konspekt nie powinny towarzyszyć Ci na miejscu. Jeśli wydarzenie jest tak formalne, musisz przeczytać całą przemowę, dowiedzieć się, czy istnieje teleprompter - ale zrozum, że korzystanie z niego wymaga prawdziwej praktyki. Innym podejściem jest pisanie mowy dużą czcionką z wbudowanymi pauzami, dzięki czemu można często patrzeć w górę. Na przykład:

Cztery punkty i siedem lat temu
nasi ojcowie zrodzili
na tym kontynencie … .

Jakkolwiek to osiągniesz, zawsze pamiętaj, że utrzymywanie kontaktu z publicznością jest o wiele ważniejsze niż zapamiętywanie każdego słowa, a nawet każdej myśli. Techniki, o których należy pamiętać:

•  Używaj podstawowego, naturalnego języka tak jak w rozmowie: krótkie słowa, krótkie zdania. Chcesz być natychmiast zrozumiany i zaufany.
•  Wstawiaj naturalne pauzy - ustny odpowiednik spacji - między pomysłami, sekcjami i ważnymi zdaniami, aby pomóc ludziom przyswoić to, co mówisz.
•  Wypowiadaj słowa na głos podczas pisania i słuchaj, aby uzyskać łatwą kadencję; kiedy znajdziesz niezręczne, trudne do wypowiedzenia łatki lub zabraknie Ci tchu, przepisz i sprawdź dźwięk ponownie.
•  Unikaj używania zbyt wielu statystyk lub liczb, ponieważ przytępiają one zmysły i otępiają mózg.
•  Użyj metafor i innych porównań, aby wyrazić swoją opinię: Kandydaci mogli wypełnić pół boiska piłkarskiego" jest lepsze niż cytowanie liczby.
•  Używaj języka graficznego, kiedy tylko możesz, aby zaangażować emocje i malować obrazy. Sprawdź tezaurus pod kątem alternatywnych słów, aby pobudzić rzeczy.
•  Zaplanuj prezentację tak, aby pasowała do prawdopodobnej przestrzeni, uwzględniając wprowadzenie oraz pytania i odpowiedzi, jeśli ma to zastosowanie. Zidentyfikuj obszary, które należy pominąć, jeśli biegniesz zbyt długo, aby nie stracić bliskości.
•  Pamiętaj o kilku opcjach dotyczących treści: gdy zauważysz, że Twoi odbiorcy tracą zainteresowanie, zmień utwory i przejdź do czegoś innego.

Integracja wizualizacji

Zauważ, że nie wspomniałem jeszcze o Microsoft PowerPoint, Prezi, Prezentacjach Google ani ich młodszych kuzynach. I nie bez powodu: pomimo zbyt powszechnej praktyki, wizualizacje zawsze powinny być traktowane jako wsparcie dla twojego. wiadomość, a nie główne przedstawienie. Nie używaj programu PowerPoint ani żadnego innego systemu prezentacji do planowania i pisania tego, co powiesz. Twoja wiadomość zostaje zniekształcona, gdy próbujesz zaciąć ją w ograniczonym, ustrukturyzowanym formacie. Oprzyj się decydowaniu o tym, co uwzględnić lub pominąć, na podstawie wstępnie przydzielonych fragmentów miejsca lub krzykliwych szablonów. Zaplanuj i napisz prezentację, a następnie pomyśl o wspieraniu wizualizacji. Lub opracuj możliwe slajdy jednocześnie z kopią, gdy jesteś w drodze. Kiedy przygotowujesz slajdy, nie wycinaj i nie wklejaj na nich napisanej przez siebie treści redakcyjnej: traktuj każdy slajd jako indywidualną komunikację i zastanów się, jakie (kilka) słów powinno się znaleźć i jakie wizualizacje pomagają w zrozumieniu tego samego punktu. Unikaj rzucania całej wypowiedzi na ekran. Jesteś - lub powinieneś być - w centrum uwagi, kiedy mówisz. Ludzie są po to, aby cię widzieć i słyszeć, a nie gapić się w ekran. Nigdy nie czytaj ze slajdów. I nie rozdawaj materiałów informacyjnych, zanim zaczniesz mówić, ponieważ rozprasza to twoich słuchaczy, którzy przeskakują do końca, a potem niecierpliwie czekają, aż nadrobisz zaległości. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących integracji wizualizacji:

•  Niech każdy slajd będzie prosty i łatwy do przyswojenia na pierwszy rzut oka: bez długich list punktorów i podpunktów, bez skomplikowanych wykresów i wykresów, bez zestawów statystyk.
•  Użyj wizualizacji, aby przetłumaczyć te statystyki lub pomysły na formę graficzną - na przykład, jeśli próbujesz wyjaśnić wielkość nanometra, pokaż porównania, takie jak ludzki włos i inne przedmioty.
•  Zachowaj proste i DUŻE czcionki, aby ludzie z tyłu mogli je przeczytać . Wielkość zależy od wielkości pokoju i widowni, ale generalnie nie spadaj poniżej 24 punktów.
•  Zachowaj prostą i spójną grafikę pod względem formatu, stylu, kolorów i rodzaju ilustracji. Na przykład mieszanie zdjęć z kreskówkami jest zwykle wstrząsające. Sprawdź czytelność przed prezentacją przed odbiorcami, aby upewnić się, że tekst dobrze wygląda i jest łatwy do odczytania.
•  Użyj funkcji "działania" systemów prezentacji, aby pokazać dynamiczne wizualizacje - na przykład, jak jeden element linii wykresu porusza się w czasie. Ale używaj funkcji animacji oszczędnie, aby nie rozpraszały.
•  Uwzględnij dostępne klipy wideo, aby ożywić rzeczy, ale upewnij się, że są warte czasu oglądania i wspierają Twój przekaz. Krótki jest zwykle lepszy.
•  Przetestuj wszystko przed pokazem, aby upewnić się, że technologia działa, zwłaszcza jeśli wysłałeś e-mail ze zjeżdżalnią lub używasz nieznanego sprzętu. W szczególności klipy wideo mogą zostać cofnięte. Najmądrzejsi prezenterzy są gotowi do prowadzenia prezentacji bez programu PowerPoint i dostępu do Internetu, ponieważ po prostu nigdy nie można na nich całkowicie polegać.

Nie doprowadzaj się do szaleństwa, zagłębiając się w mechanikę prezentacji. Skoncentruj się na substancji. W rzeczywistości dobrym sposobem, aby pozostać na miejscu podczas mówienia, jest używanie slajdów jako narzędzia organizacyjnego. Skonfiguruj nagłówki i podtytuły, które pomogą Ci zapamiętać ważne punkty. Dzięki temu również publiczność jest przy Tobie. Na przykład użyj następujących po sobie slajdów, które mówią takie rzeczy jak: problem, co zrobiliśmy, jak to działało, nasze wnioski, co dalej - każdy może zawierać tylko kilka linijek tekstu. Czy nie wolałbyś raczej słuchać odpowiedzi, niż próbować je czytać?

Stanie i dostarczanie

Kiedy odrabiasz pracę domową i kształtujesz przekaz zgodnie z oczekiwaniami odbiorców i własnymi celami - najpierw na piśmie, a następnie ćwicząc przekaz, aby go zinternalizować - masz odpowiednią treść, i zdobyli pewność siebie, aby uruchomić. Praktyka polega na tym, jak tancerze, muzycy, aktorzy, sportowcy i dyrektorzy generalni pamiętają, co robić, gdy są na scenie lub na arenie sportowej. Ćwicz tyle razy, ile to konieczne, aby opanować własny materiał i czuć się z nim bardzo komfortowo. Jeśli nie możesz mówić bez notatek, użyj kart wskazówek jako przypomnień, ale nie używaj tego. Jeśli nie możesz mówić bez notatek, użyj kart wskazówek jako przypomnień, ale nie wpatruj się w nie przez kilka minut ani nie przeszukuj ich, aby znaleźć swoje miejsce.

Spróbuj tego: tworzenie i wydawanie skutecznych prezentacji obejmuje wiele elementów, z których zdajesz sobie sprawę, jeśli znasz aktora, pracowałeś z trenerem głosu lub wygłosiłeś formalne przemówienie. Praktyka nie doprowadzi do doskonałości i nie musi. Ale niektóre przydatne techniki mogą zajść daleko. Oto dziesięć moich ulubionych pomysłów na poczucie profesjonalizmu i pewności siebie:

•  Rozgrzej się. Wielu profesjonalnych mówców wykonuje proste ćwiczenia, które wykonują przed prezentacją, aby pomóc im poczuć się zrelaksowanym i giętkim oraz zapewnić przepływ energii; i wielu rozgrzewa również swoje głosy.
•  Stań, nie siadaj - nawet podczas przemówienia w windzie, gdy jest to praktyczne.
•  Utrzymuj swoją postawę prostą i zrównoważoną, ale nie sztywną; bez kołysania, wiercenia się lub chodzenia (ale naturalne gesty rąk i naturalny ruch ciała są doskonałe).
•  Oddychaj głęboko, z bardzo niskiego poziomu przepony. To wymaga praktyki.
•  Promieniuj pozytywną energią i przyjemnością przebywania tam.
•  Zmieniaj ton i ton głosu i bądź świadomy tempa: unikaj prędkości. Najlepsze tempo może być nieco wolniejsze niż w naturalnej rozmowie.
•  Utrzymuj energię głosu. Nie kończ na końcu zdań ani nie kończ z przegięciem w górę, które brzmi, jakbyś zadawał pytanie. Zatrzymaj się przed i po głównym punkcie.
•  Podczas mówienia skoncentruj się na jednej osobie naraz, być może przez pięciosekundowe odstępy - nie pozwól, aby twoje oczy rzucały się wokół lub patrzyły w niebo w poszukiwaniu pomocy.
•  Zwróć uwagę, jak ludzie reagują. Jeśli oczy zaszkliją się lub połowa odbiorców patrzy na swoje smartfony, przesuń się w nowym kierunku.
•  Nie przejmuj się tym, o czym zapomniałeś. Nawet jeśli pominiesz ważny punkt, jesteś jedynym, który wie. Po prostu skup się na powiedzeniu reszty z przekonaniem.

PO PROSTU JUŻ ZRELAKSOWAĆ SIĘ!

Spróbuj: poeksperymentuj z dowolną lub wszystkimi z poniższych technik, które pomogą Ci się zrelaksować i wyrazić entuzjazm przed prezentacją.
Sztuczka lubię cię: Przypomnij sobie, zanim przejdziesz dalej, że lubisz ludzi, do których będziesz się zwracać, i że chętnie usłyszą, co im dostarczysz.
Sztuczka hipnoterapeuty: zanim zaczniesz mówić, wyobraź sobie, że już wygłosiłeś przemówienie i okazało się, że odniosło ogromny sukces. Wyobraź sobie, jakie to uczucie - jak stoisz, uśmiechasz się, chodzisz, trzymasz głowę i rozglądasz się po wyczekujących twarzach. Zobacz doświadczenie i poczuj je. Ćwicz to, abyś mógł dzwonić, kiedy chcesz. Przed rozpoczęciem mowy poświęć kilka minut, aby odtworzyć to uczucie ciepła, a następnie zabierz je ze sobą do chwili.
Sztuczka aktora: Tuż przed rozpoczęciem lub w kluczowych momentach powiedz sobie: "Zaraz podzielę się z tobą czymś ekscytującym". Twój entuzjazm rośnie i to widać.

Jeśli wystąpienia publiczne są dla Ciebie ważne zawodowo, być może jako doskonały sposób na rozwój Twojej firmy, daj sobie solidne podstawy.

Komponowanie punktów do rozmowy dla interakcji na żywo

Jak dotąd omówiono techniki przygotowania prezentacji, czy to prezentacja windy, czy przemówienie, jako komunikacja jednokierunkowa. Mówisz, a oni słuchają. Ale pisanie to także nieoceniony sposób na przygotowanie się do interaktywnych sytuacji. Nie chcesz wygłosić świetnej przemowy, a potem odrzucić pytania i odpowiedzi. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób prezesi i politycy przygotowują się do wygrywania debat, bycia dobrymi rozmówcami i przygotowania do konferencji prasowych, odpowiedzią są punkty do rozmów. Wiele organizacji korzysta również z punktów do rozmów, aby zapewnić, że wszyscy dyrektorzy lub cały personel nadają na tych samych falach spójne przesłanie, gdy rozmawiają w imieniu firmy lub o niej. Rozmowy dają Ci piękne osobiste narzędzie do wszelkiego rodzaju konfrontacji, w tym wywiadu medialnego, sesji pytań i odpowiedzi, pytań krzyżowych lub każdej sytuacji, w której musisz myśleć na własnych nogach. Metoda jest prosta: najlepiej z kolegą, przyjacielem lub małą grupą, usiądź i przeprowadź burzę mózgów nad głównymi punktami, które chcesz przekazać w danym scenariuszu. Zapisz je w formie telegraficznej. Na przykład, jeśli przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się nad najlepszymi punktami dopasowania i przykładami. Następnie wypisz je, najlepiej po jednej lub dwóch linijkach na każdą, ograniczając się do jednej strony. Ktoś ubiegający się o stanowisko kierownika sprzedaży może wymienić:

Siedmioletnie doświadczenie w podobnej branży; znam wielu ludzi
Osiągnąłem 14-procentowy wzrost sprzedaży na moim terytorium w porównaniu z poprzednią osobą
Mianowany asystent kierownika sprzedaży rok temu
Trzykrotnie nazwany lokalnym "Sprzedawcą Roku"
Szkolenie nowych rekrutów sprzedaży
Odejście z pracy z powodu ograniczonych możliwości awansu
Uzyskać dyplom z biznesu Martial U.
Kapitan konkurencyjnej drużyny żeglarskiej

Aktywność społeczna: członek zarządu lokalnego Stowarzyszenia Kardiologicznego, były członek rady szkolnej, co roku gra Świętego Mikołaja w szkolnym korowodzie
Oczywiście masz więcej do powiedzenia na każdy temat, ale chodzi o to, aby z góry poznać najważniejsze kwestie, które należy przekazać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, i napisać tylko tyle, aby każdy element wywołał twoje własne wspomnienia całego pomysłu. Następnie możesz skorzystać z tego gotowego do użycia materiału, aby przedstawić punkty na swoją korzyść i dobrze odpowiedzieć na pytania. Nie ma potrzeby zakrywać punktów, które okazują się nie pasować do aktualnej sytuacji, ale mając w głowie listę kontrolną swoich "przewag" możesz czerpać z nich, aby odpowiedzieć na pytania, które dadzą Ci odpowiedni początek, skomponować dobre "kto ty jesteś" wyjaśnienie na miejscu i wdzięcznie dodaj główny punkt, który nie pojawił się pod koniec wywiadu ("Możesz też chcieć wiedzieć, że…"). Możesz także użyć sztuczki polityka, aby "połączyć" pytanie, na które wolisz nie odpowiadać lub nie możesz, z czymś, co chcesz powiedzieć (na przykład: "Nie mam bezpośredniego doświadczenia z tą strategią, ale ważniejsze jest, aby wiedzieć, że…"). Uważaj jednak, aby nie wyglądać na wymijające, jeśli wykonasz most w ten sposób. Większość ludzi zdała sobie sprawę z techniki tego polityka i budzi to podejrzenia. Ważne jest, aby przekazać, że jesteś bezpośredni i uczciwy. Wersja "miękka" może działać: "Jeszcze nie korzystałem z oprogramowania Latex49, ale pracowałem z wersją 48 przez trzy lata i nauczyłem się…". Podejście dotyczące punktów rozmowy pomaga zaplanować konfrontację, zwłaszcza jeśli spodziewasz się, że zostaną zadane trudne lub wrogie pytania. Załóżmy, że opowiadasz się za czymś i spodziewaj się, że zostaniesz przesłuchany, a nawet zaatakowany przez ludzi, którzy się z tym nie zgadzają. Spójrz na sytuację z perspektywy przeciwników i burzy mózgów: jakie pytania mogą zadać? Jakie są koszmarne pytania? Pamiętaj, aby uwzględnić te, których najbardziej się boisz. Gdy masz już pełną listę i nie możesz myśleć o niczym innym, przejdź dalej, pytanie po pytaniu i znajdź najlepszą zwięzłą odpowiedź, jaką Ty lub Twój zespół możecie udzielić. To systematyczne przygotowanie daje nieocenione zaufanie do radzenia sobie z tym, co nastąpi. Jesteś w stanie bardziej intuicyjnie słuchać drugiej strony i w razie potrzeby tworzyć dobre odpowiedzi. Co więcej, pozwala komunikować się w spokojny, pewny sposób, który tak często pomaga wygrać dzień, zamiast brzmieć defensywnie. Innym ważnym zastosowaniem punktów do rozmów jest dążenie do porozumienia. Na przykład agencje rządowe wykuwają punkty do dyskusji wokół danej kwestii, często angażując w ten proces kombinację interesariuszy. Po sformułowaniu konsensusu strona jest rozpowszechniana wśród wszystkich zainteresowanych z oczekiwaniem, że będą postępować zgodnie z nimi. Podobnie korporacja znajdująca się pod presją tworzy punkty do rozmów i dostarcza je wszystkim przedstawicielom, aby pozostawały w zgodzie z wyrażanym stanowiskiem. W sytuacji wysokiego ryzyka wynik może zostać rozesłany do kilku pracowników, aby wszyscy mówili tym samym głosem. Działy sprzedaży często przygotowują się tak, aby wszyscy mówili jednym głosem. Działy sprzedaży często przygotowują punkty do rozmów dla ludzi w terenie, aby wszyscy byli dobrze poinformowani i byli na tej samej stronie. Należy pamiętać, że punkty do dyskusji często ewoluują w kilku wersjach, jeśli recenzenci mają możliwość wniesienia wkładu lub zadawania pytań.

Spróbuj tego: Rozmowy są niezwykle wszechstronne. Kiedy zamierzasz poprosić o podwyżkę, przeprowadzić trudną rozmowę, sprzedać coś, przedstawić problem, nie zgodzić się ze stanowiskiem lub zarekomendować niepopularny sposób działania, zapewnij sobie sukces poprzez rozwijanie punktów rozmowy. Ale nie zabieraj ich ze sobą! Przejrzyj je przed wydarzeniem, aby przypomnieć sobie, co chcesz przekazać.

Moje ostatnie słowo na temat wystąpień publicznych: Uśmiechaj się, kiedy to mówisz. Możesz napisać najlepsze przemówienie, prezentację lub prezentację dotyczącą windy w kraju i szybko odpowiedzieć na trudne pytania, ale jeśli będziesz dostarczać bez przekonania i entuzjazmu, nie odniesiesz sukcesu. Napisz, w co wierzysz - i wierz w to, co mówisz. Kolejny rozdział kontynuuje przygodę prezentowania się w niezapomniany sposób, pokazując, jak znaleźć i wykorzystać swoją osobistą lub biznesową historię. Pomaga to skoncentrować i ożywić całą komunikację, w tym za pośrednictwem coraz bardziej istotnego wideo.