Część XVI … [PDF]Dziesięć sposobów na wzmocnienie życiorysu

Aktywnie korzystaj z procesu pisania CV, aby zrozumieć, kim jesteś, gdzie byłeś, co zrobiłeś i na co jesteś gotowy. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż ten wysiłek może być czasami męczący, znalezienie języka zmienia twoje poczucie siebie. Zastanawiając się, jak wykazać się potencjalnym pracodawcom, udowadniasz swoje kwalifikacje… sobie! Czujesz się potwierdzony i gotowy do następnego kroku - i gotowy do przepłynięcia przez wywiady. Oto dziesięć sposobów na usprawnienie procesu.

Nie staraj się o pracę, którą masz teraz

Ludzie często popełniają błąd, pisząc CV tak, jakby ubiegali się o swoją obecną pracę. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że łatwiej jest opisać, gdzie już byłeś, niż dokąd chcesz się udać. Najlepsze życiorysy brzmią tak, jakby kandydat spędził całą swoją karierę przygotowując się do nowej szansy: nie tylko nowej pracy, ale tego konkretnego otwarcia. To sprawia, że dostosowanie CV jest niezbędne, gdy jesteś poważnie zainteresowany pracą. Poświęć trochę czasu na określenie punktów dopasowania między tobą a listą życzeń pracodawcy. Wyobraź sobie idealnego kandydata: Co masz wspólnego z tą teoretyczną osobą? Czy potrafisz ukierunkować swoje doświadczenie i kwalifikacje, aby pokazać, że to Ciebie należy zatrudnić, a Twoja przeszłość dowodzi, że jesteś na to gotowy?

Przyjmij język pracodawcy

Przeczytaj ogłoszenie 20 razy, aby wchłonąć perspektywę firmy i głębiej zrozumieć, czego szukają zatrudniający. Spróbuj znaleźć problem do rozwiązania lub referencje i cechy, które będą najbardziej cenione. Czytaj między wierszami: Czy w ogłoszeniu o pracę powtarza się słowo, np. "zaradny" lub "rzetelny"? Może tych cech brakowało poprzednim pracownikom. Czy reklama prosi o coś konkretnego, na przykład o możliwość wielozadaniowości lub pracy nad projektami zespołowymi? To są wskazówki, że powinieneś przytoczyć sprawdzone umiejętności i przedstawić dowody. Uważna lektura pomaga również zidentyfikować najlepsze słowa kluczowe i wyszukiwane hasła. Nie powtarzaj niewolniczo tego, co mówi reklama, ale zastosuj wystarczająco dużo sformułowań, aby pokazać, że nadajesz na tych samych falach.

Pisz jasno i zwięźle

Używaj zwięzłych sformułowań i krótkich, prostych zdań. Nie potrzebujesz pełnych zdań; możesz być nieco telegraficzny i wycinać niepotrzebne słowa, których brak nie będzie kolidował ze znaczeniem. Na przykład powiedz "Nadzorowałem dziewięć osób w okresie wakacyjnym" zamiast "Byłem odpowiedzialny za nadzorowanie dziewięciu osób pod nieobecność przełożonego". Wytnij małe słowa - przyimki i przedimki, takie jak the, także, a, i kiedy to możliwe. Ale nie sprowadzaj myśli do tajemniczych fragmentów, które sprawiają, że czytelnicy zgadują, co masz na myśli, na przykład "Uruchomiłem biuro, wakacje, dziewięć osób". Zauważ, że prosty czas przeszły zwykle działa najlepiej, ale w przypadku bieżącej aktywności w bieżącej pracy, czas teraźniejszy może być lepszy.

Informuj, co naprawdę robisz

Zamiast gubić się w oficjalnych lub "wtajemniczonych" opisach swojej pracy, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak wytłumaczyć to swojej babci lub 10-latkowi. Pomyśl: Jak spędzam dzień? Z czego jestem dumny? Jakich umiejętności używam? Jakie problemy rozwiązuję? Od czego ludzie na mnie polegają? Co osiągnąłem? Spróbuj określić ilościowo swoje osiągnięcia pod względem oszczędzania czasu lub zarabiania pieniędzy. Przejdź przez tyle etapów myślenia, ile potrzeba, aby to, co robisz, było konkretne i rzeczywiste. Jeśli nazwa stanowiska tak naprawdę nie odzwierciedla Twoich obowiązków lub chcesz silniej powiązać swoje doświadczenie z publikacją, nadaj sobie odpowiednią nazwę stanowiska, ale odnieś się również do nazwy firmy w ten sposób: "Manager, In-House Video Production (oficjalny tytuł: kierownik administracyjny, dział usług wizualnych, biuro komunikacji)."

Pisz narracje, a nie tylko wypunktowania

Punktory są przydatne do zwięzłej prezentacji, ale nie polegaj na nich, aby same opowiedzieć swoją historię! Pomyśl o nich jako o przykładach i punktach dowodowych, które wspierają twoje wyjaśnienia narracyjne. Napisz silne oświadczenie pozycjonujące, aby przedstawić się na górze strony (patrz Rozdział 10). W przypadku każdej ważnej pracy zacznij od kilku linijek, które dają ogólny obraz Twojej roli, a następnie użyj punktorów, aby przytoczyć projekty, dowody sukcesu, inicjatywy i tak dalej, jeśli to konieczne. Rozpocznij każdy punkt od tej samej części mowy, najlepiej czasownika (na przykład katalizowane, zreorganizowane, wprowadzone). Pamiętaj, że czytelnikom trudno jest wchłonąć więcej niż siedem puktorów.

Unikaj żargonu i języka biznesowego

Kiedy używasz żargonu, nawet ludzie z tej samej branży mogą go nie rozumieć. Jeśli aplikujesz do nieco innej branży, podwójnie to tłumisz. Często żargon staje się niewidoczny po pewnym czasie pracy, więc poproś kogoś, aby przeczytał Twoje CV i powiedział, czy rozumie, co masz na myśli. Jeśli nie, wyjaśnij znaczenie słów, aż przejdziesz do podstaw, a ta osoba cię zrozumie. Stamtąd zabierz swoje wskazówki. Unikaj też pustej retoryki, która charakteryzuje tak wiele pisarstwa biznesowego. Stwierdzenie takie jak "zaprojektowałem przełomowy, innowacyjny i skalowalny interfejs" nie wystarczy.

Użyj czasowników czynności, aby udowodnić, co osiągnąłeś

Wprowadzone, usprawnione, zapoczątkowane, prowadzące, wygenerowane, ustanowione, odmłodzone, zmobilizowane, zapoczątkowane, odnowione… do wyboru są setki wysokoenergetycznych czasowników i można je łatwo znaleźć, wyszukując "czasowniki działania". Są nawet podzielone przez branżę. Buduj za pomocą czasowników działania, aby pokazać, w jaki sposób zmieniłeś pracę, którą zajmowałeś, zamiast być kimś, kto po prostu pasywnie wypełnia rolę. Unikaj zwrotów zaczynających się od "odpowiedzialny za…" lub "obowiązki obejmują". Postaw na osiągnięcie i fakty. "Zarządzane zakupy dla biura" można lepiej określić jako "Usystematyzowane zakupy departamentowe i zaoszczędzone 3% całkowitego budżetu". Oczywiście mów tylko prawdę.

Pisz pewnym, pozytywnym tonem

Jak się czujesz, kiedy przyjmujesz najlepszą postawę i chodzisz w ten sposób przez kilka minut? Prawdopodobnie bardziej pewny siebie i trochę asertywny. Nie chełpliwy ani wojowniczy. Przejrzyj swoje CV z tym uczuciem. Chcesz, aby oddychał cichą pewnością siebie i możliwościami. Unikaj zgryźliwych, niepewnych słów, takich jak czasami może, wydaje się, prawdopodobnie, prawie i prawdopodobnie. Obniżają twoją posturę i budzą wątpliwości co do twojej wartości. I trzymaj się z dala od pustych opisowych słów, takich jak ekstremalne, niewiarygodne i niesamowite. Przekazuj cichą siłę. Przekaż również swoją inteligencję i wiarygodność, eliminując każdy błąd poprzez dokładną korektę. Niezastosowanie się do tego niesie za sobą wysoką cenę. Prawie lub nie, wielu rekruterów i menedżerów ds. Rekrutacji rzuca CV przy pierwszym błędzie pisowni.

Uwzględnij słowa kluczowe

Słowa kluczowe mają kluczowe znaczenie dla ominięcia cyfrowego przesiewania lub czytelników na poziomie młodszym, a także ułatwiają znalezienie. Rekruterzy poszukujący obecnie najlepszego kandydata przeszukują Internet, korzystając ze swoich wyszukiwanych haseł. Zidentyfikuj słowa kluczowe i wyszukiwane hasła w ogłoszeniu o pracę, na które odpowiadasz.

Spraw, aby wyglądał dobrze

Liczy się wygląd! Postaraj się o zachęcającą, przystępną prezentację, którą łatwo się czyta. To znaczy:

•  Zachowaj dobre marginesy i dużo pustej przestrzeni, zamiast wpychać więcej informacji, które niewielu przeczyta.
•  Używaj zwykłego, czytelnego kroju pisma co najmniej 10-punktowego dla tekstu treści i tego samego lub jednego innego dopasowanego kroju pisma dla nagłówków.
•  Nie używaj wymyślnych czcionek, które mogą nawet nie tłumaczyć się między platformami, szczególnie dla Twojego imienia i nazwiska.
•  Rozmieść swoje elementy w logiczny sposób; standardowy format jest w porządku, jeśli jest dobrze używany.