Część XVII … [PDF]Dziesięć kroków do tworzenia wideo

Jeśli tworzysz mini-filmy za pomocą smartfona, prawdopodobnie kręcenie spontanicznych chwil, którymi możesz podzielić się z przyjaciółmi. Chociaż chcesz skorzystać z lepszej jakości obrazu i efektów specjalnych w miarę rozwoju technologii, nie musisz dużo planować. Ale jest inaczej, gdy masz cel biznesowy. Wtedy potrzebujesz kombinezonu zaplanuj produkcję "pokazu", który osiągnie Twoje cele biznesowe i zaangażuje grupę docelową. Film promocyjny wykonany w celach public relations lub marketingowych wymaga dobrych wartości produkcyjnych: ciekawego i dobrze naświetlonego wideo, dobrej jakości dźwięku, dobrej grafiki. Między spontanicznym filmem na smartfonie a produkcją marketingową znajduje się szeroka gama filmów pośrednich - demonstracja na YouTube; Twoje autoprezentację na swojej stronie internetowej; blogi wideo; Twoja krótka reklama oferty e-mailowej; Snapchat i inne posty w mediach społecznościowych. Jak dobre muszą być te filmy? To zależy od Ciebie. Ale bez względu na to, jak wykorzystasz wideo, a nawet jeśli robisz to całkowicie sam, dobrze jest wiedzieć, jak pracują profesjonaliści. Możesz dostosować niektóre z ich technik do własnych potrzeb. W tym duchu przedstawiamy dziesięć wskazówek opartych na tradycyjnej produkcji wideo.

Poznaj swój cel, poznaj swoich odbiorców

Etap poprzedzający nakręcenie nowego materiału to preprodukcja - Etap poprzedzający faktyczne nakręcenie nowego materiału to preprodukcja - planowanie - i to jest krytyczne. Zacznij od opracowania jasnego pomysłu, dlaczego produkujesz swój film, niezależnie od tego, czy ma on charakter mini, czy maxi, i co chcesz, aby osiągnął. Jak wpisuje się w resztę Twojego marketingu? Kogo chcesz to zobaczyć? Jakie dokładnie jest Twoje przesłanie? Spróbuj skrystalizować przekaz jednym zdaniem, w hollywoodzkim stylu: "Ten film pokaże, że ten startup to najfajniejsze miejsce do pracy na świecie i najlepsi programiści chcą tu być". "Nasz nowy gadżet to idealny prezent dla osób z wadami słuchu". Wiedz z wyprzedzeniem, jak i gdzie pokażesz swoją produkcję.

Zaplanuj swój styl produkcji i treść

Rozważ swoje opcje: Możesz na przykład wyobrazić sobie równowagę między działaniami na żywo i wywiadami. Jeśli promujesz produkt, możesz pokazać, jak jest używany, jak jest wytwarzany, a także opinie użytkowników. Organizacja non-profit może chcieć przedstawić swoją pracę w akcji, uzupełnioną wywiadami z pracownikami, wolontariuszami i beneficjentami usługi. Ustaw parametry: Jak długo będzie trwało wideo? Czego potrzebujesz: dźwięk na żywo? Narracja? Nieruchome obrazy? Muzyka? Grafika? Efekty specjalne? Animacja? Przeprowadź burzę mózgów, jak najlepiej opowiedzieć swoją historię i zrównoważyć swoją wizję z praktycznymi realiami czasu, pieniędzy, umiejętności zespołowych, wyspecjalizowanego personelu i sprzętu.

Napisz słowo + skrypt obrazkowy

Po ustaleniu celów i parametrów weź kartkę papieru lub odpowiednik elektroniczny podzieloną pionowo na środku. Oznacz kolumnę po lewej stronie "Obraz", a kolumnę po prawej stronie "Słowa". Narzędzie Wstaw tabelę programu Microsoft Word działa dobrze przy tworzeniu prostych siatek w dokumentach edytora tekstu. Podzielona strona pozwala skupić się na równoległych potrzebach i ramach czasowych Twojego filmu. (Możesz także użyć storyboardu, jak nadal robi wielu profesjonalistów. Możesz też użyć specjalnego oprogramowania do pisania scenariuszy, ale jest to drogie i niepotrzebne.) Rozsądnie jest zostawić wąską kolumnę po lewej stronie, aby nagrać kody czasowe, niezbędne w procesie edycji ; i wąski obszar po prawej stronie na notatki, które pomogą Ci zapamiętać takie rzeczy, jak "zachowaj na prowadzenie".

Utwórz listę ujęć

Po przygotowaniu prostego scenariusza, który zawiera pomysły na słowa i wizualizacje, utwórz listę ujęć, która obejmuje każdą potrzebną scenę: akcję na żywo, określone osoby, scenerię lub cokolwiek innego, czego potrzebujesz. Ostatecznie lista ujęć powinna również zawierać całą logistykę, której ekipa filmowa (lub Ty) musi skonfigurować, nakręcić i przemieszczać się między lokalizacjami w starannie przemyślanych ramach czasowych. Zwłaszcza jeśli zatrudniasz profesjonalnych kamerzystów i nie tylko, chcesz jak najmniej przestojów. Konfiguracja świateł i dźwięku wymaga czasu w każdej nowej scenie, więc musi być wbudowana w twój harmonogram. Profesjonaliści zawsze sprawdzają lokalizacje, aby upewnić się, że mają dostęp do wystarczającej ilości energii elektrycznej i planują swoje potrzeby. Ostatecznie możesz zdecydować się na kręcenie przez dwie godziny, 10 dni lub gdziekolwiek pomiędzy. Budżet prawdopodobnie rządzi.

Światła, Akcja, Kamera

W końcu dotarłeś do etapu produkcji. Nawet jeśli jesteś dobrze przygotowany, często jest to stresujące. Realizuj swój plan zdjęciowy i bądź czujny na inne możliwości jego uzupełnienia. Musisz nakręcić "Broll" - materiał wtórny, taki jak patelnie w pokoju, zbliżenia odpowiednich obiektów, wchodzących ludzi i tak dalej. Wideo pochłania dużo materiału! A potrzebujesz różnorodności. Pamiętaj, aby przygotować ludzi do scen akcji i wywiadów - najlepiej przed pojawieniem się. Nawet jeśli chcesz nagrać film w stylu dokumentalnym, nadal musisz powiedzieć swojemu "talentowi", co chcesz, aby zrobili i jakiego rodzaju oświadczenie chcesz, aby zrobili. Przynieś przygotowaną listę pytań, na które prawdopodobnie uzyskasz odpowiedź, której potrzebujesz. I ustaw je w tonie, który chcesz odzwierciedlić: entuzjazm, uznanie, szczęście, troskliwość. Bądź otwarty na nieoczekiwane sytuacje i pamiętaj, że Twój scenariusz ewoluuje podczas filmowania i edytowania. Żonglowanie słowami i obrazami to proces trwający do samego końca.

Przejrzyj swoją sesję i inne zasoby

Teraz zajmujesz się postprodukcją. Całkowicie zapoznaj się z materiałami wideo i innymi materiałami, takimi jak istniejące nagrania z Twoich plików lub zasobów zewnętrznych oraz nieruchome zdjęcia lub grafika. Musisz wiedzieć, co jest dostępne po stronie "Obraz" księgi. Nigdy nie możesz mieć pustego ekranu. Zidentyfikuj wszystkie swoje najlepsze ujęcia, które mogą różnić się od oczekiwanych. Nie zdziw się, jeśli będziesz musiał dużo dostosowywać skrypt, ponieważ przegapiłeś część tego, czego chciałeś, lub znalazłeś dobry materiał, którego nie mogłeś zaplanować. Teraz możesz zdecydować, jaką historię możesz z powodzeniem opowiedzieć.

Znajdź dobry trop

Nigdy nie lekceważ, jak łatwo jest stracić publiczność. Poszukaj czegoś intrygującego lub interesującego w swoim temacie i poprowadź go, jeśli to możliwe. Upewnij się, że masz dobry obraz do przenoszenia słów. Możesz znaleźć naturalny, duży obraz, niezależnie od tematu. Na przykład rozpocznij film instruktażowy z problemem: "Nic nie jest gorsze niż ból w dolnej części pleców wynikający z przeczucia komputera. Czy próbowałeś wszystkich rodzajów leków i one nie pomagają? A może ćwiczenia, które tylko pogarszają sprawę? Pokażę ci, jak czuć się świetnie, inwestując tylko sześć minut dziennie." Lub po prostu zacznij od mocnego obrazu. Czasami zaskakujący fakt, statystyka lub cytat działa dobrze jako grafika otwierająca i może być pokazana na ekranie bez słów, aby uzyskać mocny początek, zwłaszcza z muzyką. Jeśli nagrałeś mocne świadectwo, możesz zacząć od krótkiego klipu z najlepszym fragmentem.

Dopasuj obrazek i słowa

Przejdź przez swój skrypt sekcja po sekcji, dopasowując obraz i słowa. Staraj się jak najmniej opowiadać lub wyjaśniać i niech obraz mówi jak najwięcej. Nie powtarzaj ustnie tego, co jest oczywiste wizualnie. Na tym etapie, dzięki spójnemu planowaniu, często znajdujesz sposoby na skrócenie słów znacznie dalej niż w oryginalnym scenariuszu. Ale zastanów się, zanim całkowicie wyeliminujesz słowa, nawet jeśli styl jest dokumentalny. Nie chcesz, aby Twoi widzowie zastanawiali się, dlaczego na coś patrzą lub próbują poskładać widzów, aby zastanawiali się, dlaczego na coś patrzą lub próbują poskładać dla Ciebie znaczenie. Użyj narracji, aby zachować perspektywę, połączyć, wyjaśnić lub wzmocnić, jeśli to konieczne.

Twórz właściwe słowa

W przypadku narracji staraj się wydestylować esencję idei lub faktu w jak najmniejszej liczbie słów, ale nie zapominaj o możliwościach użycia graficznego, sugestywnego języka. Polegaj na krótkich, łatwych do wymówienia słowach i prostych zdaniach. Swobodnie łam zasady gramatyczne. Fragmenty są w porządku, podobnie jak zdania jednowyrazowe, jeśli wynik brzmi dobrze, a znaczenie jest jasne. Unikaj skomplikowanych literackich lub innych głębokich myśli. Destylować, destylować, destylować. "Przeczucie komputera. Ból. Nieszczęście. Udaremnienie. To sposób XXI wieku na powiedzenie sobie przerwy! Oto jak." Edytuj, edytuj, edytuj, aż narracja będzie brzmiała jak płyn. Niech ktoś inny to przeczyta, posłucha, zredaguje i przeformułuje. Jeśli nagrywasz narrację przed edycją, słuchaj uważnie i przepisz ponownie, jeśli narrator potknie się lub zabrzmi niezręcznie. Jeśli pracujesz z profesjonalnymi redaktorami lub innymi specjalistami, również wysłuchaj ich sugestii.

Pozwól mi się zabawić

Kiedy oglądamy wideo, oczekujemy rozrywki. Film marketingowy musi mieć dobre wartości produkcyjne. Film organizacji non-profit powinien dotykać emocji lub poczucia idealizmu widzów, jeśli jest ku temu potencjał. Film instruktażowy zyskuje również na różnorodności wizualnej i dobrym dźwięku. Ludzie mogą szukać filmów instruktażowych, gdy chcą dowiedzieć się, jak coś zrobić, ale prawdopodobnie mają wiele możliwości wyboru i mogą rozejrzeć się, aby znaleźć interesujący. Zwłaszcza ludzkie oko jest kapryśne, a kiedy się nudzi, szuka ucieczki. Spróbuj uzyskać pewną różnorodność wizualną, a nie tylko jedną lub więcej gadających głów bez zmiany kąta widzenia kamery przez cały czas. Lub niech taki film będzie bardzo krótki.